Článek
Tak jako v létě, i v zimě je potřeba mít na mysli, že různé druhy rostlin mají různé nároky. Vždy proto pátrejte, co které rostlině dopřát, aby všechny vaše zelené svěřenkyně přečkaly zimu bez úhony.
Upravte režim zalévání
Většina pokojových rostlin nepotřebuje během zimy tolik vody jako jindy. Zimní vzduch je sice sušší, ale rostliny se uloží k zimnímu spánku nebo rostou mnohem pomaleji. Omezte proto zálivku. Přemokření půdy by způsobilo hnilobu kořenů.
Kaktusy a sukulenty nemusíte zalévat vůbec, protože se se suchem vypořádají. Některé tropické rostliny je ale nutné pravidelně zalévat i v zimě.
Leden je časem, kdy odebírat rouby ovocných stromů
Jak poznat, že rostlina trpí suchem
Povrch půdy v květináčích pokojových rostlin může v zimních měsících rychleji vyschnout. To však ještě neznamená, že rostlina nutně potřebuje vodu. Zatlačte prst jeden až dva centimetry do půdy. Pokud panuje sucho i tam, nastává vhodný okamžik vytáhnout konvičku.
Nikdy však nezalévejte pokojové rostliny studenou vodou, a to bez ohledu na aktuální roční období. Vždy je kropte vodou o pokojové teplotě, jinak můžete způsobit kořenům rostlin šok. Voda z vodovodu bývá hodně studená, proto ji před zaléváním vždy nechte několik hodin odstát. Když se voda takto pomalu zahřeje na pokojovou teplotu, odpaří se z ní také chlór.
Vlhčete vzduch
Snížená vlhkost vzduchu je největším problémem, kterému pokojové rostliny během zimy čelí. Při intenzivním topení v mrazivých dnech někdy klesne vlhkost vzduchu v bytě na pouhých 10-20 %. Přitom pro rostliny je ideální asi 50% vlhkost. Používejte proto zvlhčovač vzduchu a rostliny umístěte do jeho blízkosti. Dobré je také seskupit vhodné rostliny k sobě. Přirozeně totiž uvolňují svými listy vodu a dokážou si v této činnosti vzájemně pomoci.
Rostliny také můžete dát do koupelny nebo kuchyně, kde mohou absorbovat vzdušnou vlhkost ze sprchování a vaření. Dalším trikem je dát rostliny na podnos s vodou. Nenechte je ale stát přímo ve vodě. Naskládejte na podnos oblázky a teprve na ně postavte květináče. Jejich dna se musí nacházet nad hladinou vody. Takto zvýšíte vzdušnou vlhkost, a přitom neohrozíte kořeny přemokřením.
Mlžení má jenom dočasný efekt. Abyste rostlinám trpícím v suchém vzduchu opravdu pomohli, museli byste mlžit několikrát denně a na to stěží budete mít čas. Vlhkost z mlžení se totiž v teplém vzduchu rychle odpaří.
Pozor na průvan a horko
Většina rostlin se cítí nejlépe při denních teplotách mezi 18-23 °C a nočních teplotách nad 10 °C. Chcete-li rostlinám zajistit vhodné podmínky, chraňte je před průvanem a přímými zdroji tepla. Kolísání teplot pokojové rostliny ničí stejně jako delší vystavení teplu nebo chladu.
Dopřejte jim sluneční paprsky
V zimě svítí slunce kratší dobu a jeho paprsky dopadají pod nižším úhlem. Proto postavte rostliny na místo s vyšším množstvím slunečního svitu a případně přidejte doplňkové světlo. Dobrým místem je okno orientované jižním nebo západním směrem.
Nepokládejte ale květináč příliš blízko k oknu, mohli byste rostlinu vystavit průvanu. Každý den pootočte květináč s rostlinou o čtvrtinu kruhu, aby měly všechny části rostliny postupně stejné množství světla. Porostou díky tomu rovnoměrně. Jinak by se musely vzdálenější části natahovat za světlem.
Nezapomeňte očistit listy
Množství dopadajícího světla také snižuje vrstva prachu na listech rostlin. Proto je během zimy pravidelně otírejte vlhkým hadříkem. I to květinám zlepší přístup ke světlu.
V místech, kde panuje v zimě minimum slunečního svitu a rostliny získávají většinu energie z doplňkového osvětlení, jim musíte prodloužit čas strávený pod světlem. Pokud běžně vyžadují šest hodin přímého slunečního svitu, v případě doplňkového světla mohou mít nároky dvojnásobné.
Zdá se vám to divné? Doplňkové světlo není zdaleka tak intenzivní jako přímé sluneční světlo, takže mu rostliny musíte vystavit mnohem déle.
Naordinujte rostlinám dietu
Většinu pokojových rostlin nemusíte v zimě hnojit, protože nerostou tak aktivně. Hnojení v chladném ročním období by naopak narušilo jejich přirozený vegetační cyklus. Proto na nějaké zimní přikrmování živinami určitě zapomeňte. Počkejte na jaro.
Začnete-li pozorovat známky nového růstu nebo se stávající listy zazelenají, rostliny teprve pohnojte. Některé tropické rostliny ale rostou aktivně po celou zimu. Proto mohou vyžadovat určitou, ovšem sníženou dávku hnojiva.