Článek
Matné skvrny a usazeniny odstraníme snadno vodou s přídavkem jedlé sody, octa. Jenže vodní kámen je i uvnitř pračky, ve vodovodním potrubí, zatěžuje usazeninami tepelné kotle, bojlery, teplovodní topnou soustavu apod.
Zvyšuje tak náklady na jejich provoz, protože i několikamilimetrová vrstva vodního kamene na tepelných zařízeních snižuje účinnost o desítky procent.
V tvrdé vodě se také špatně rozpouštějí prací a čisticí prostředky, takže i jejich účinek se zvyšující se mírou tvrdosti klesá.
Tvrdá voda vysušuje pokožku a může zhoršovat chuť nápojů a vařených pokrmů.
Vhodné spotřebiče
Trápení s vodním kamenem částečně snížíme nákupem spotřebičů, které se před ním dají ochránit. Třeba v myčce používáme mycí tablety na nádobí, spotřebič má také změkčovač se zásobou soli, která zabraňuje usazování vodního kamene a kterou musíme doplňovat.
Myčka pravidelně změkčovač proplachuje, chybí-li v zásobníku sůl, může dojít k jeho poškození.
Pračce pomáhají změkčovače nejlépe přímo doporučené výrobcem. Většinou jsou to tablety nebo prášky. Na trhu jsou rovněž k dostání prací přípravky, které změkčovače obsahují.
S tvrdou pitnou vodou pomohou filtrační konvice se speciálními filtračními patronami na jemné změkčení vody. Nezaměňujeme je s typy filtračních konvic, které jen odstraňují chlor, případně mají zvýšenou kapacitu na odstranění těžkých kovů.
Ucelené řešení
Principem změkčení vody pomocí soli je chemický proces. Úpravnu tvoří nádrž/kabinet se silně kyselým katexem, změkčovací pryskyřicí, v sodíkové formě.
Voda prochází kolonou naplněnou ionexem, měničem iontů, v němž se ionty Ca2+ a Mg2+ z roztoku odstraní a vymění za ionty sodíku Na+. Regenerace ionexu se provádí solankou. Systém je nutné mít napojený v elektrické síti.
Solnou náplň musíme doplňovat, solanka končí v odpadní vodě. Odpůrci této metody proto upozorňují na zátěž pro čističky odpadních vod i životního prostředí.
Změkčovače bez soli využívají různé fyzikální úpravy vody. Někteří výrobci nabízejí např. galvanickou úpravu fungující na elektrochemickém principu nebo využívají specifické magnetické pole, které nemění množství vápníku a hořčíku ve vodě, ale brání tvorbě vodního kamene jejich přeměnou.
Reverzní osmóza je fyzikální proces, při kterém voda pod tlakem prochází speciální membránou zachycující nežádoucí příměsi. Pozor! Některé fyzikální úpravy vody jsou vhodné spíše pro výrobu demineralizované vody pro technologické účely.
Co se vyplatí vědět
Volbu typu změkčovače v podobě úpravny vody pečlivě zvážíme s ohledem na míru tvrdosti vody, kterou používáme z veřejné vodovodní sítě, případně ze studny.
Existují výrobky, které si poradí se středně tvrdou vodou, ale již ne s velmi tvrdou.
Při výběru zohledníme vedle metody úpravy také optimální umístění změkčovače – před konkrétní spotřebič, za vodoměr či hlavní přívod vody.
U všech úpraven vody musí být uvedeno, jaký průtok v m3 za hodinu zvládnou, spotřeba energie, způsob připojení k potrubí, způsob obsluhy a péče.
Pozor! Snížení tvrdosti vody je sice výhodné z užitného hlediska, ale odstranění vápníku způsobí snížení pH vody, které v dlouhodobém horizontu může ovlivnit acidobazickou rovnováhu organismu.
Může se vám hodit na Zboží.cz:
Anketa
Tvrdost a změkčování
Tvrdost vody je dána obsahem rozpuštěných nerostů ve vodě,
nejčastěji vápenatých a hořečnatých iontů.
Za velmi tvrdou je považována voda s koncentrací Ca a Mg v milimolech na litr (mmol/l) s hodnotou nad 3,75, což zjistí odborný rozbor vody.
Změkčování vody je vžité označení pro odstraňování/snížení
kationtů vápníku a hořčíku z vody či jejich přeformování.