Článek
Výstavba s jejich využitím probíhá rychle. Lze ji většinou zvládnout svépomocí díky přesnosti broušených cihel, tvárnic, dílců a bloků, které do sebe perfektně zapadají (zámek pero-drážka/zkratka PD).
Dílce vyzdíváme na tenkovrstvou maltu či lepíme speciálními tenkovrstvými tmely, čímž minimalizujeme vznik tepelných mostů. Některé materiály snadno opracujeme přímo na staveništi, přenášení usnadní úchopové kapsy (zkratka K).
Výrobci nabízejí vedle zdicích produktů i malty, lepidla, potřebné nářadí, případně také poradenství a školení. Své řešení plně garantují pouze pod podmínkou, že realizátor stavby přísně dodržuje jimi doporučené technologické postupy.
Cihly s výplní
Cihla je tradičním stavebním prvkem z cihlářské hlíny. Pevnou strukturu získá pálením. Vytvarování dutinových tvarů ji odlehčí, zároveň se zvýší její tepelný a akustický odpor. K umocnění těchto parametrů výrobci vyplňují dutiny minerální vlnou/vatou, polystyrenem.
Například broušené cihly Family 2in1 šířky 44 a 50 cm s polystyrenem splňují bez dodatečného zateplení doporučené hodnoty pro pasivní domy, a to při zachování přirozeného prostupu par.
Běžné cihelné zdivo je vhodné pro aplikaci difuzně otevřeného nebo uzavřeného zateplovacího systému. Firmy poskytují tvárnice a dílce mj. i pro stropy, komíny, překlady, schody a příčky.
Lehčený pórobeton
Je vyrobený z křemičité jemnozrnné vápenné, cementové, cemento-vápenné malty vylehčené plynem, který ve směsi vzniká chemickou reakcí.
Výsledkem je stavební hmota s mikrodutinami plnícími funkci izolantu. Zároveň surovinu odlehčují, takže se s ní dobře manipuluje, i když je v podobě větších stavebních bloků.
Dům s celokeramickou obálkou je moderní stavbou pro budoucnost
Nízká hmotnost tvárnic nezatěžuje původní konstrukci, což oceníme během přestavby. Větší hustotu a houževnatost mají vysoce zatěžované díly, jako jsou schody či stropní překlady.
Podobně jako u cihel doplňujeme menší tloušťky pórobetonového zdiva izolací, při velkých tloušťkách obvodových stěn (50 cm) nemusíme dodatečně zateplovat.
Výhodou pórobetonu je i přes jeho tvrdost možnost řezání a úprav pilou. Lehce v něm vytvoříme prohlubně pro zásuvky a drážky pro rozvody v domě. Zvládne např. obloukové segmenty, stropní, stěnové a střešní dílce.
Vápenopískové zdivo
Na rozdíl od pórobetonu jde o materiál s velmi vysokou hustotou, a tedy vyšší hmotností. Vyrábí se lisováním jemného křemičitého písku a mletého nehašeného vápna s vodou.
Vápenopískové tvárnice se mohou pochlubit mimořádnou pevností a akumulací, slouží hlavně k vyzdívání tepelně i akusticky izolačních obvodových stěn.
Z čeho postavit dům? Klasiku dohánějí moderní materiály
V praxi se osvědčují sendvičové konstrukce z vápenopískového zdiva a tepelné izolace z minerální vlny, polystyrenu. V interiéru poslouží vápenopískové zdivo pro nosné a výplňové dělicí stěny.
Ztracené bednění
Pro rychlé zhotovení nosného i obvodového nezatepleného zdiva, nadezdívku základových pásů, stavby opěrných zdí jsou vhodné dutinové zdicí tvarovky z vibrolisovaného betonu.
Prvky se kladou na vazbu, na sucho i za použití maltové směsi. Poté se zalijí betonem, takže vznikne monolit, eventuálně se konstrukce zpevní vodorovným či svislým armováním.
Moderní technologie výroby zajišťuje vynikající vlastnosti betonových tvarovek, jako jsou mrazuvzdornost, rozměrovou přesnost, minimální nasákavost a požární odolnost.
Anketa
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.