Článek
Před rekonstrukcí staršího domu s omezenými prostorami dali přednost novostavbě na parcele získané od rodičů. „Rozhodli jsme se začít v novém,“ vypráví mladá žena.
„Pro mě to sice znamenalo přestěhovat se z Prahy na venkov, ale protože je tady nádherná krajina a s manželem zde máme spoustu společných kamarádů, nebylo to pro mě těžké rozhodování.“ Návaznost na blízké vztahy se projevila i v průběhu výstavby.
V místní režii
Místní architekt dodal projekt rodinného domu, který splňoval jak představy rodiny, tak podmínky stavebního odboru CHKO, a fáze realizace mohla začít.
„Oslovili jsme několik zdejších stavebních společností a podle referencí a cenových nabídek padla naše volba na společnost AVstav. S majiteli firmy se navíc osobně známe a věděli jsme, dle předchozích zkušeností od kamarádů, že stavbu domu provedou kvalitně. Ale i přesto jsme si pro jistotu zajistili stavební dozor, protože já ani manžel nejsme stavaři. Jsme spokojeni s tím, jak to dopadlo,“ vypráví majitelka.
„Nábytek v koupelně a kuchyni dělal místní truhlář na zakázku, i dřevěná okna jsou vyrobena na míru. Sami jsme si domlouvali řemeslníky a organizovali jejich práci, z 90 % to byli naši známí či firmy z blízkého okolí. I když jsme z toho měli zpočátku obavy, s nikým jsme se nerozkmotřili. Stavba se neobešla zcela bez konfliktů, ale nakonec vše dobře dopadlo,“ vypráví žena, která se o řemeslníky starala s malým miminkem v náručí.
Pohodlí pro rodinu i přátele
Projekt domu vznikal na základě inspirace z různých časopisů a katalogů tak, aby vyhovoval životu na venkově úzce spojenému s přírodou: „Kdykoli je hezky, pořádáme na zahradě grilování s přáteli. Dispozice v přízemí jsou uzpůsobeny tomu, aby měli hosté snadný přístup do koupelny přímo ze zádveří a nemuseli procházet domem. Terasa je propojená s obytnou částí a v létě vlastně slouží jako místnost navíc,“ popisuje paní domu výhody projektu vytvořeného na přání.
„Dnes po čtyřech letech bydlení bych některé detaily udělala jinak, např. zádveří a chodba jsou příliš malé, když se sejde celá naše početná rodina,“ doplňuje.
První podlaží nepodsklepeného domu zahrnuje kromě zmíněných prostor a technického zázemí především kuchyni spojenou s velkým obývacím pokojem a jídelnou.
Své soukromí zde naleznou i hosté v pokoji pro návštěvy s vlastní koupelnou. Protože dům obývá mladá rodina se dvěma malými dětmi, tento pokoj v současné době slouží převážně jako dětský koutek na hraní.
Po dubových schodech s bezpečnostními přepážkami můžeme vystoupat do intimní zóny prvního patra, kde se nachází ložnice rodičů, pokoje dětí, rozlehlá koupelna a také místnost, kterou lze nejlépe označit jako hernu.
Domácí kino s promítacím plátnem se zde kombinuje s tělocvičnou, takže prostor mohou hravě využívat jak děti, tak dospělí.
„Většina vybavení pochází z našeho předchozího bydlení. Se svými představami čekám, až děti povyrostou do školního věku. Do budoucna nám ještě zbývají drobné úpravy kolem domu – kamenné obložení soklu, drenáž s malými kamínky a chodník ze zámkové dlažby.”
Slovo majitelky |
---|
„Co jsme chtěli od rodinného domu? Aby v něm byl dostatek prostoru. Byli jsme zvyklí na mezonetový byt 4 + kk a chtěli jsme něco většího – velký obývák, kuchyň, pokoj pro každé z našich dětí, soukromí a volnost, což se nám spojenými silami podařilo. Jsem tady doma, spokojená a šťastná.“ |
Článek připravila redakce časopisu MŮJ DŮM.
Technické údaje
Dispozice: 5 + 1
Zastavěná plocha: 161 m2
Užitná plocha: 242 m2
Konstrukce: betonové základové pasy a základová deska, zdicí systém Porotherm, stropy keramobetonové, dřevěný krov
Výplně otvorů: okna a venkovní dveře dřevěná euro s izolačními dvojskly, vnitřní dveře dýhované Solodoor
Střešní krytina: betonové tašky
Vytápění: kotel na tuhá paliva (brikety) a elektrický kotel, podlahové topení v přízemí v obytném společenském prostoru a kuchyni, v koupelně v 1. patře, v podkroví radiátory
Podlahová krytina: keramická dlažba, laminátová plovoucí podlaha, schodiště dubové se zábradlím z nerezu