Článek
Ať už se rozhodneme pro cokoli, vyplatí se nakupovat ve specializovaném obchodě, kde si můžeme osahat strukturu vzorku, prohlédnout odstín.
Dobře zavedená firma nám zpracuje i grafický návrh obkládaného prostoru, doporučí nejvhodnější typ, poradí s výběrem.
Při nákupu počítejme s materiálovou rezervou 10-15 % a vždy zaplaťme raději tam, kde nám zaručí stejný vzorek i po delší době.
Dřevěná terasa – přirozená kráska
Dřevěná terasa je příjemná na dotek, nestudí do bosých nohou, má přirozený vzhled a nabízí mnoho dřevin. Vyberou si ji milovníci přírody, kteří zvládají pravidelnou údržbu v podobě nátěrů, případně impregnace.
Odolnější vůči dešti i slunci jsou exotické typy jako teak, merbau, iroko, bangkirai, ipe, ale zase tolik nezvládají výkyvy teplot mezi létem a zimou.
U exotických dřevin pro jistotu sledujeme jejich původ, vybíráme si prověřenou firmu, která neláká na podezřele nízké ceny.
Odborníci doporučují zákazníkům pro naši zeměpisnou šíři raději dřevo zvyklé na tvrdší podmínky: pochází ze Sibiře či Kanady a patří mezi ně sibiřské modříny, borovice. Mají husté letokruhy, jejich dřevo je velmi tvrdé a hodně vydrží.
Tuzemské dřeviny jsou levnější, ale náročnější na údržbu. Měkké dřevo jako modřín, borovice a smrk vyžadují dvakrát ročně olejový nátěr, a ještě navíc impregnaci proti plísni, hnilobě nebo dřevokaznému hmyzu.
Všechna dřevěná prkna jsou vystavena povětrnostním vlivům, dešti, slunečnímu záření a kvůli tomu postupně šednou. Někomu to nevadí, bere to jako jejich přirozenost, jiný je pravidelně udržuje. Když je ale terasa krytá pergolou, markýzou, dřevo je lépe chráněno a vydrží déle v dobré kondici.
Dlažba potřebuje zastínění
Kámen či keramická dlažba nakumulují v létě teplo a horký povrch do bosé nohy pálí. Proto hledáme vhodné zastínění, bez útoku přímého slunce.
Nutností je mrazuvzdorný vzorek, s dobrou protiskluzností. Ta je u dlažeb označena písmenem R a číslicí. Na terasy vybíráme z kategorie R9 nebo R10.
Odstín a povrchovou strukturu dlaždic citlivě ladíme k okolí: co se hodí k roubence, nebude slušet modernímu domu ve městě.
Tvrdý kamenný či keramický materiál má samé plusy. Je vysoce odolný, stabilní, bezúdržbový, s dlouhou životností a konkrétně keramika je i za dobrou cenu.
Slinutá keramická dlaždice umí imitovat kámen k nerozeznání od pravého přírodního materiálu, její kresba je dokonalá. Vybrat lze klasiku s podobou žuly, luxusní lávový vzhled, oblázky. Příjemná je velká variabilita velikostí a formátů. Díky tomu lze obložit prakticky jakýkoli tvar a prvek v exteriéru.
Kompozit nevyžaduje údržbu
Kompozitní materiály tvoří směs dřevité části a PVC v určitém poměru. Jsou oblíbené, protože skvěle imitují vzhled dřeva, mají životnost několik desetiletí, ale nepotřebují nátěry, moření. Jsou téměř bezúdržbové, stačí je pouze ostříkat proudem vody, jsou odolné vůči vlivům počasí. Nehrozí jim napadení dřevokaznou houbou, hnilobou, plísní.
Oceníme, že jsou bezpečné pro děti, protože nekloužou, netvoří třísky, nepoškodí je psí tlapky ani posunování nábytku na kovových nožkách. A pokládka je velmi rychlá. Obvykle můžeme vybírat z mnoha barevných variant, které nám nikdy nezešednou.
Terče na nerovný podklad
Novou terasu lze mít i na původním betonu či dlažbě, která není zrovna v rovině. Stačí použít terče z odolného polypropylenu, které umožní snadnou a rychlou montáž klidně i na starý podklad. Kromě výškové stavitelnosti terčů se dá upravit i jejich sklon.
„Visutou“ terasu neohrožuje vlhko, naopak lze pod ní vést nejrůznější rozvody. Terasa s využitím terčů je lehká, nezatěžuje podklad, ale je zároveň pevná, má výbornou únosnost.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.