Článek
Zkuste si podle nás vyrobit levandulový olej a ocet.
Levandulový ocet
K výrobě použijeme hrstku čerstvě natrhaných levandulových květů, které posekáme a zalijeme lahví jablečného octa. Nálev postavíme na slunečné okno, každý den jej protřepeme a necháme dva týdny macerovat.
Ocet pak scedíme a do láhve před uzavřením vložíme pár levandulových výhonků. Levandulový ocet určený k dochucení salátů můžeme při macerování přichutit stroužkem česneku a pepřem (deset kuliček). Jinak jej v zředěném stavu využijeme při mytí vlasů (neutralizuje zbytky šamponů), v koupelích proti plísním i jako přírodní repelent proti klíšťatům, komárům atd.
Připravené lahvičky na olej nebo ocet dobře umyjeme a odmastíme. Na čistý povrch skla popisovačem napíšeme názvy jejich obsahu. Na čajový hrneček či sklenku můžeme popisovačem nakreslit i snítky levandule. Před použitím popisovač protřepeme, aby se spustila barva.
Po zaschnutí barvy nádobu s malbou či nápisem necháme 4 hodiny zasychat a pak ji vypálíme v elektrické troubě nastavené na 170 °C. Troubu pak vypneme a předmět vyjmeme až po vychladnutí. Do ozdobené sklenky připravíme čaj ze dvou čajových lžiček levandulových květů, které přelijeme horkou vodou, necháme 5 minut vylouhovat a scedíme.
Květináč pro levanduli
Z levandule můžeme též vázat kytice a věnečky, které zůstanou i po usušení stálou dekorací. Levanduli zužitkujeme celou, jestliže i odstřižené stonky a zbytky svážeme lýkem do otýpek a konce zastřihneme. Voňavé svazky vkládáme do skříní mezi prádlo a šaty, kde působí proti škůdcům (moli).
Některé druhy levandule pocházející ze severní Afriky a Španělska můžeme pěstovat dokonce i v květináčích. Připravme si hezký květináč ozdobený krakelováním a ubrouskovou technikou. Na květináči vyznačíme tužkou okénko, které ozdobíme. Nejdřív jej natřeme krakelovacím lakem, který necháme chvíli zavadnout.
Vrstvu tohoto praskacího laku natřeme akrylovou barvou. Tenkým štětcem obtáhneme nejdřív okraje rámu a pak silnějším štětcem nanášíme barvu. Natíráme vždy jedním směrem a do natřených míst se již nevracíme. Vše necháme dobře zaschnout. Z papírového ubrousku vystřihneme motiv levandule.
Z tohoto třívrstvého ubrousku oddělíme tenkou vrchní vrstvu s potiskem. Okénko potřeme lepidlem na ubrouskovou techniku a na něj položíme motiv, který jemně rozetřeme měkkým štětcem od středu k okrajům. Vše necháme zaschnout. Pak okraje okénka orámujeme a zaretušujeme tenkou linkou. Horní okraj květináče lze zvýraznit stejnou levandulovou barvou.
Levandulový olej
Zklidňuje, podporuje imunitu a tvorbu bílých krvinek, léčí obtíže dýchacího a trávicího ústrojí, odstraňuje deprese, revmatismus, spáleniny atd. Při přípravě oleje čerstvé květy napěchujeme do uzavíratelné sklenice a zalijeme je celé olivovým olejem.
Sklenici postavíme do tepla na sluníčko a necháme ji odstát 3 až 4 týdny. Olej pak scedíme přes plátno či sítko a uschováme na temném místě (ve skříňce, tmavé lahvi). Olej s levandulí lze rovněž louhovat 4 dny, pak vymačkat květy a ve stejném oleji celý proces opakovat ještě 2x vždy s novou dávkou květů (macerace celkem 12 dní).
Rady a tipy
Popisovače v různých barvách, ubrousky s různými motivy, lepidlo pro ubrouskovou techniku, krakelovací (praskací) lak s akrylovými barvami koupíme ve výtvarných potřebách a některých papírnictvích.
Přidáme-li několik kapek levandulového octa na kartáček k zubní pastě, zesílíme dezinfekci a zlepšíme vyčištění úst. Několik kapek vetřených do chodidel působí jako repelent proti klíšťatům a obtížnému hmyzu. Lžíce octa přidaná do koupele nohou odstraňuje plísně a lžíce přidaná do vodní lázně k opláchnutí vlasů obnovuje kyselé pH vlasů (vlasy se krásně lesknou a nemastí se).