Článek
Systém vykradení bytu je stejně drzý, jako ničivý. Zloději se postiženým lidem vloupají do domácnosti hned dvakrát. Nejprve v noci, kdy jim nezamčený zámek u dveří neklade žádný odpor. Tehdy odcizí jen pár drobností a ovšem také klíče majitelů domácnosti.
Mnoho lidí nezamyká své byty v liché naději, že stačí nechat klíč zasunutý v zámku. „Vložka jednak může mít prostupovou spojku, která umožňuje odemčení i v takovém případě, a pak – klíč z jedné strany jen zabraňuje zasunutí klíče z té druhé. Zloděj se ovšem s klíčem neobtěžuje, má jiné nástroje,“ vysvětluje Jan Hrnčíř, bezpečnostní odborník ze společnosti Assa Abloy.
Ráno, když se rodina probudí, dopustí se postižení druhé zásadní chyby. Nezdržují se hledáním pohřešovaných klíčů a odloží vše na odpoledne. Právě s tímto přístupem ale zloději počítají. Počkají, až z bytu všichni odejdou, a dorazí s nákladním vozem. Na případné zvědavé dotazy svědků odpovídají v tom smyslu, že se rodina stěhuje.
Odborníci z řad zámečníků i výrobců zámků proto důrazně doporučují, aby se lidé naučili těmto nechtěným návštěvám předcházet vlastní opatrností. Znamená to především každý večer se ve svém bytě na noc zamykat, a pokud ráno rodina zjistí, že chybí klíče, které s určitostí visely například na věšáčku u dveří, neprodleně informovat policii a u dveří ihned nechat vyměnit zámek.
Nejlepším způsobem, jak podobnému nočnímu vykradení bytu zabránit, je mít dveře vybavené moderním zámkem vyšší bezpečnostní třídy. Zloděj pracující popsanou metodou by u takových dveří musel mnohdy trávit dlouhé hodiny, než by je nenápadně otevřel a nikoho doma neprobudil.
Může se Vám hodit na službě Zboží.cz:
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.