Článek
Ačkoliv se vodní hladina může zdát na pohled křišťálově průzračná, je vhodné používat kvůli mikroorganismům také dezinfekci. Dezinfekční prostředky umí zlikvidovat nejen choroboplodné zárodky, ale i bakterie, viry, řasy a nižší houby. Některé navíc dokáží také odstraňovat nepříjemné pachy, které ze znečištěné vody vycházejí.
Kvalitu vody ovlivňuje počasí, takže v létě u venkovních bazénů budeme svádět boj s řasami a na podzim s listím. Bazén musíme čistit zejména tehdy, nemáme-li zastřešení. K mechanickým čisticím prostředkům patří sítko a kartáček na likvidaci usazenin po obvodu bazénu. Pravidelně kontrolujeme pH vody a udržujeme ho na stupni 7,2-7,6.
Pozor na bezpečnost
Důležitá je i bezpečnost pohybu kolem bazénu. Okolí by mělo být protiskluzově upraveno dřevěnými rošty nebo keramickými dlaždicemi či betonovou dlažbou.
Bazény si buduje stále více lidí. Foto archiv DůmBydlení
Nemáme-li zastřešení, pořídíme si alespoň plachtu, která zabrání vstupu do vody malým dětem. Poslouží i ochranné hrazení či aquasenzor kombinovaný se sirénou. I přes tato opatření by se děti neměly vyskytovat kolem bazénu bez dozoru a bez nafukovacích křidélek.
Proti proudu a se světlem
Máme-li na zahradě málo místa a nemůžeme si dovolit větší bazén, může být vhodným řešením protiproud. S jeho pomocí si zaplaveme i v bazénku o rozměrech 3,5x2,2 m. Takový bazén můžeme vybavit kombinací protiproudu s perličkou, kterou zabuduje odborná firma do filtrační jednotky.
Plavat můžete i potmě, některé moderní typy v sobě totiž mají již zabudovány i LED diody, které mají vyšší životnost než klasické halogenové svítilny.
Novinkou letošního léta je plochá bezpotrubní filtrační jednotka s LED světlem, tryskami a perličkou. Foto Desjoyaux
Filtrační jednotky po vstupním nastavení jsou schopny plně automatického fungování, filtry lez v některých případech prát v běžné automatické pračce. Jejich součástí může být zařízení pro ohřev vody, tak se maximalizuje možnost využití bazénu pro kondiční plavání či relaxaci.