Článek
Ačkoli se to tak často nezmiňuje, je faktem, že v Česku nejčastěji používaná tepelná čerpadla pracující na principu vzduch-voda nebo země-voda umí (případně s drobnými doplňky umět mohou) nejenom topit, ale i chladit.
Není ve skutečnosti divu. Kdo se o princip tepelného čerpadla třebas jen letmo zajímal, ví, že tato zařízení fungují při běžném chodu (tedy, když topí) na opačném principu než lednice. V létě se s nimi pak tedy nestane nic jiného, než že se systém jejich práce obrátí.
„Jedná se o takzvané reverzační neboli aktivní chlazení fungující na jednoduchém přístupu – běžný chod čerpadla je totiž obrácen. Interiér je ochlazován, teplo je mařeno do vnějšího prostředí a na tepelný komfort v domácnosti se můžete spolehnout,“ vysvětluje proces chlazení David Liška z týmu českého výrobce tepelných čerpadel Master Therm.
Desatero tipů, jak ochladit horký byt a také sebe
Dva systémy v jednom
Ten, kdo plánuje rekonstrukci nebo novou stavbu, a není si jistý tím, zda si v domě nechat instalovat také tepelné čerpadlo, ale už tuší, že bude potřebovat interiér v létě nějak chladit, měl by o jeho pořízení o to spíš uvažovat. Jak vysvětlují odborníci, tepelné čerpadlo má v porovnání s klimatizací jednu velkou výhodu. Jeho jeden systém ochlazuje všude tam, kde v zimě topí. To je proti klimatizaci rozdíl, neboť u ní je obvykle třeba pořizovat pro každou přes den častěji obývanou místnost jednu jednotku. Plus, v některých rodinách bývá nezbytností i jednotka v ložnici (například tam, kde jsou ložnice v podkroví).
Letní provoz zadarmo
Velmi často bývá v posledních měsících skloňovaná varianta kombinace tepelného čerpadla a fotovoltaického systému. Někteří této kombinaci vytýkají, že jde o nesmysl, neboť se „tyto systémy funkčně nepotkávají“. Pokud však domácnost přes léto chladí právě pomocí tepelného čerpadla, pracují pak vysloveně v souhře, z níž má rodina naprostý užitek. Tepelné čerpadlo čerpá energii zadarmo z panelů, a to přesně ve chvíli, kdy ty vyrábějí elektřinu v největším objemu.
Elegantní řešení, ale…
Jakkoli může nápad s využitím tepelného čerpadla působit jako skvělé řešení, poctiví prodejci své klienty dopředu upozorňují na eventuální negativa, s nimiž se za určitých podmínek mohou setkat.
Tam, kde se topí podlahovým topením, bude podlaha médiem, které domácnost ochlazuje. A studená podlaha - byť v horkých dnech - nemusí být každému příjemná.
„Mnoho moderních tepelných čerpadel sice chladit umí, jde ale o to, že většina domů a jejich topných soustav není uzpůsobená k tomu, aby chlad přenášely. Na rozvodech se může začít kondenzovat voda, při chlazení do podlahy je zase nutné počítat s delší časovou prolukou, než teplota klesne,“ upozorňuje Vojtěch Janoušek ze společnosti Acond.
Řešením proto může být využití stropního chlazení, nebo tzv. fancoilů, což jsou jednotky určené k distribuci tepla a chladu buď v podobě volně stojící, nástěnné nebo vestavěné, ale také stropní či podlahové.
Chytré spojení s rekuperací
Kdo má doma zájem nejenom o příjemnou teplotu, ale zároveň touží i po čerstvém vzduchu, může při plánování tepelného čerpadla promýšlet i jeho propojení s rekuperací. I její funkci lze s tepelným čerpadlem užitečně propojit prostřednictvím výměníku. Ten lze v součinnosti s tepelným čerpadlem využít pro dohřev, dochlazování a odvlhčování vzduchu. „Snadno se instaluje za rekuperační jednotku. Jeho zdrojem tepla nebo chladiva je právě tepelné čerpadlo,“ popisuje Roman Šubrt ze společnosti Zehnder.