Článek
Podle poslední studie prováděné mezi chovateli Velké Británie, Nového Zélandu, Austrálie, Kanady a USA jen 13 procent psů a jen třetina koček dostává výhradně konvenční stravu. Tím je míněna průmyslově vyráběná vlhká i suchá strava, která je tepelně či jinak upravená, aby neobsahovala zárodky bakterií a dalších škodlivých látek.
Velké množství lidí tak svým mazlíčkům dopřává stejné jídlo, jako mají oni sami, aniž by si připouštěli, že jde mnohdy o stravu, která pro ně není vůbec vhodná. Vědci přitom varují, že tento trend kočky a psy vystavuje riziku zdravotních problémů, a dokonce infekcí, které pak mohou být přeneseny na člověka.
„Tato ,nekonvenční‘ strava může sice pomoci budovat pouto mezi domácím mazlíčkem a jeho majitelem, ovšem může také zakládat na zdravotní problémy zvířete,“ cituje deník Telegraph varování doktorky Sarah Doddové z veterinární fakulty při Guelphské univerzitě v kanadském Ontariu.
„Domácí syrová strava představuje riziko infekce kvůli absenci chemického nebo tepelného zpracování, jež zabíjí potenciálně škodlivé bakterie, a působí jako možný rezervoár mikrobů odolných vůči antibiotikům. Ty pak mohou být přeneseny na lidi,“ upozorňuje Doddová.
Zjištění vědců bylo publikováno v časopise Vet Record. Studie vychází z více než 3100 odpovědí získaných od majitelů domácích zvířat z výše uvedených zemí.
Anketa
Slovníček pojmů
Veganská strava - obsahuje pouze potraviny rostlinného původu, tedy ovoce, zeleninu, obiloviny, ořechy a další semena.
Raw strava (vitariánství) - mírně ohřáté (do 43 °C), usušené, naklíčené, čerstvě pomleté, rozmixované, odšťavněné, nastrouhané nebo nakrájené potraviny, jako jsou ovoce, zelenina, semena, ořechy, med, luštěniny, obiloviny, mořské řasy, nepražené kakao, bylinky, koření, kokosové mléko a za studena lisované oleje.