Článek
„Chtěl jsem ten volný čas nějak využít, a tak jsem si nechal objednat přibližně 10 kubíků dřeva. Byly to kmeny dlouhé šest metrů s různými průměry. Na kmenové mobilní pile jsem vše pořezal. Většinu na prkna několika tlouštěk, trámky 12 x 12 cm a krovy 16 x 10 cm. Řezivo jsem nějaký ten měsíc nechal odpočinout ve štusu a pak už jsem začal stavět,” říká Lukáš.
Dílnu s půdorysem 6 x 4 m zakotvil pomocí zemních vrutů, to kvůli možnosti snadného přemístění stavby, bude-li to v budoucnu někdy potřeba. Eventuálně pokud ji bude třeba zlikvidovat. Zároveň je dílna po obvodu vypodložena betonovými obrubníky, aby trámky a krovy nebyly na vruty příliš těžké, vysvětluje vyučený nástrojář Lukáš, jenž se živí navrhováním kuchyňských linek.
Určitý kompromis kvůli zatížení stavby musel učinit při výběru střešní krytiny. „Chtěl jsem dát pálené tašky, ale to by hmotnost dílny byla daleko větší, tak jsem se rozhodl pro střešní krytinu Capacco (maloformátová skládaná střešní krytina z recyklovaného plastu, která svým vzhledem imituje břidlici – pozn. red.),” uvádí.
Od objednání dřeva po dotření posledního prkna v jeho nové dřevěné dílně uběhlo zhruba pět měsíců. Se stavbou mu pomáhali oba dědové, rodina a také soused Jirka. Každý z nich prý ochotně přiložil ruku k dílu, když bylo třeba. „Například děda Josef mi pomohl se střechou a děda Václav zase s výrobou dveří,” uzavírá skromně Lukáš, který už pracuje na další stavbě, což je obytná garáž s dřevěnými stropy.
Anketa
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.