Článek
Úkolem termostatického ventilu, resp. termostatické hlavice je v místnosti udržovat konstantní teplotu. Obyčejným ventilem nastavíme určitý průtok, takže při konstantní teplotě topného média radiátor topí stále stejně bez ohledu na okolní teplotu. V místnosti pak můžeme mít chladno, nebo naopak přetopeno.
Termostatická hlavice reaguje na okolní teplotu tím, že otevře nebo zavře ventil tak, aby radiátor udržel teplotu v místnosti na určité hodnotě. Radiátor vydává teplo, jen když je to potřeba.
Skalní příznivci termostatických ventilů a hlavic tvrdí, že jejich instalací se oproti obyčejným ventilům uspoří až 30 % energie, odpůrci je zatracují. Pravda je někde uprostřed, takže úspora představuje maximálně 15 %.
Funkce termostatu
Termostat je zařízení, které spíná a vypíná v závislosti na teplotě. Na termostatické hlavici máme nastavenu nějakou hodnotu teploty, kterou v místnosti chceme mít. Pokud je okolní teplota nižší než nastavená, termostat otevře ventil a do radiátoru začne proudit topné médium.
Jakmile teplota v místnosti dosáhne nastavené hodnoty, termostat ventil uzavře. Tím pádem radiátor začne chladnout a s tím i teplota v místnosti. Jakmile se dostane pod nastavenou hodnotu, opět sepne… a tak dále. Prostor mezi úplným otevřením a zavřením ventilu se nazývá pásmo proporcionality a pohybuje se kolem 2 °C.
Z tohoto zjednodušeného popisu funkce termostatu je patrné, že jednoduché systémy fungují skokově, to znamená, že ventil je buď otevřený, nebo uzavřený – topení buď topí, nebo netopí. Když tedy na termostatickém ventilu nastavíte vyšší teplotu, nebude mít médium v radiátoru vyšší teplotu, pouze se prodlouží doba, po kterou radiátor hřeje. Vypne se, až bude odpovídající teplota v místnosti, nikoli v radiátoru.
Myslet si, že chladnou místnost vytopím dřív, když na termostatické hlavici nastavím nejvyšší hodnotu, je omyl. Termostatický ventil bude vždy otevřen naplno, dokud teplota v místnosti nedosáhne hodnoty nastavené na hlavici, pak se zavře.
Kde lze hlavici použít?
Termostatické hlavice jsou vhodné na jakýkoli teplovodní radiátor vybavený termostatickým ventilem, ať už v bytech s dálkovým teplovodem nebo v rodinných domcích s lokálním topeništěm.
Topná soustava si musí poradit s přebytečnou energií, která se zpáteční větví vrací do kotle. To řeší další termostaty (pokojové nebo přímo na kotli), které dají kotli pokyn, aby přestal topit, případně energii přesměrují do akumulační nádrže.
S tím souvisí jedna výjimka, kdy se nedoporučuje umisťovat termostatické hlavice do místnosti s prostorovým termostatem. Mohlo by se totiž stát, že na hlavici bude nastavena teplota nižší než na pokojovém termostatu. Ten by pak kotli stále hlásil, že je potřeba topit, protože teplota v místnosti by byla stále nízká – termostatická hlavice by radiátorům nedovolila prostor vytopit na teplotu vyšší, než na ní nastavíme.
V ideálním případě pokojový termostat umístěný v jedné místnosti dává pokyny kotli, aby topit začal nebo přestal. V ostatních místnostech jsou radiátory opatřeny termostatickými ventily (hlavicemi).
Aby ve všech místnostech bylo možné dosáhnout požadované teploty, musí být soustava radiátorů správně vyladěna, neboli musí být provedeno hydraulické vyvážení topného okruhu: radiátory musejí mít dostatečný výkon a musí se správně nastavit průtoky jednotlivými radiátory.
Pokud se místnost s termostatem vytopí jako první, odstaví se vytápění všech ostatních místností bez ohledu na to, jaká je v nich vnitřní teplota.
Existují také hlavice s odděleným čidlem, které dovoluje instalaci termostatické hlavice tam, kde je zakrytá (závěsy, krytem otopného tělesa, nebo jinými překážkami), nainstalovaná svisle nebo v úzkých výklencích.
V těchto situacích by čidlo vestavěné přímo v hlavě neposkytovalo správné výsledky měření.
Kolik to stojí?
Termostatické hlavice mohou být mechanické – většinou kapalinové – nebo elektronické. U mechanických musíme požadovanou teplotu nastavovat ručně, elektronické můžeme programovat.
Ceny manuálních hlavic začínají na stovce, nejlevnější programovatelné hlavice stojí zhruba 400 Kč. Při jejich nákupu je nutné vědět, jaký ventil na radiátoru máte a podle toho hlavici koupit.
Některé hlavice mají adaptéry na připojení k ventilům různých značek, resp. systémů připojení. Nejčastěji na ventilech najdeme závit M30×1,5 mm, na který lze většinu hlavic našroubovat přímo.
Pokud má ventil jiný systém pro upevnění hlavic, musíte použít buď hlavici v provedení pro přímé napojení na těla ventilů jiných výrobců bez nutnosti adaptéru, nebo příslušný adaptér.
Může se vám hodit na službě Zboží.cz: