Článek
Podle odborníků správná izolace dokáže uspořit až 30 % nákladů, což je při zvyšujících se cenách energií zásadní informace. Zateplení fasády se může provést dvěma základními způsoby.
Prvním je kontaktní zateplení a druhým zateplení provětrávanou fasádou. Častější je první metoda, protože je jednodušší na provedení, časově i finančně méně náročná. Provětrávaná fasáda zase dovolí domu lépe dýchat, má rovněž lepší zvukovou izolaci.
Kontaktní zateplení
Používaným izolantem je minerální vata nebo pěnový polystyren. Materiál je napevno přichycen přímo na fasádu. Majitelé domů dávají přednost spíše fasádnímu polystyrenu, protože je levnější a snáze se opracovává. Navíc některý z nich má i lepší tepelné vlastnosti.
„Takzvaný šedý polystyren neboli grafitový, má lepší tepelné vlastnosti než běžné minerální fasádní vaty,“ vysvětluje Richard Klička z Hornbachu.
Provětrávaná fasáda
Základem je vkládání tepelně izolačního materiálu do připravených roštů. Rošt je předsazen oproti zdi domu, čímž vznikne mezera, která zamezí prouděním vzduchu vlhnutí stěn.
Systém provětrávané fasády se tedy skládá z nosného roštu, vzduchové odvětrávané mezery, samotného izolantu a obložení. Jako obklad se používají různé OSB desky či fasádní desky z betonu, keramiky, ale i kovu. Jde o suchý proces, provětrávané zateplení fasády se může aplikovat i v zimním období.
Izolačním materiálem je minerální vata ve tvaru desek, která vyniká tepelně izolačními a akustickými parametry, vysokou požární odolností.
Achillovou patou jsou okna
Hodně tepla uniká okny, proto myslíme i na jejich zateplení. Alfou i omegou je výběr zkušené firmy, která provede odbornou výměnu a izolaci nových oken.
Možná si pamatujete na drolící se montážní pěnu u starých oken. Právě ta mohla způsobit problémy s tepelnou izolací, protože okna se montovala pouze tzv. na pěnu. Chyběla jakákoliv ochrana pěny před průnikem vlhkosti a UV záření.
Nyní toto norma nepřipouští: okenní rám musí být v místě svého napojení ve stavebním otvoru oblepen fóliemi, které montážní pěnu chrání.
„Prostor mezi rámem okna a okolní stavební konstrukcí (připojovací spára) se vyplňuje polyuretanovou pěnou, která má velmi dobré tepelně izolační vlastnosti. Ale musí být přitom trvale v suchém prostředí a ukryta před UV zářením,“ říká Pavel Kašpar z firmy Vekra.
Připojovací spáru tedy chráníme z exteriérové i interiérové strany. Na vnitřní stranu se dává parotěsná fólie, která zabraňuje průniku vzdušné vlhkosti z interiéru do prostoru připojovací spáry, a tedy i montážní pěny.
Vnější strana připojovací spáry naopak propouští případnou zabudovanou vlhkost z připojovací spáry směrem do exteriéru. A proto jsou vnější fólie jak paropropustné, tak i zároveň vodotěsné a brání vnikání srážkové vody.
Zateplete panelák
Bydlení v panelovém domě má své výhody, a když je dům i zateplený, jsme s ním spokojeni. To vyplývá z nedávného průzkumu společnosti Sdružení EPS ČR, která oslovila 840 respondentů.
Panelový dům už nikdo nepovažuje za nutné zlo. Dokážeme ocenit jeho praktičnost a jednoduchost. Náklady na provoz jsou při účinném zateplení minimální, nemovitost se skvěle prodává i pronajímá. Výrazně se snižují výdaje za energie, zlepšuje se tepelný a hlukový komfort.
„Podle statistik jsou zatepleny asi dvě třetiny panelových domů, bohužel polovina stavebních prací nebyla v minulosti provedena bezchybně. Takže za plnohodnotně zateplené bychom mohli odhadem označit jen třetinu obývaných domů,“ vysvětluje předseda Sdružení EPS Pavel Zemene.
Pozitivní ale je, že panelové domy neslouží jen jako startovací bydlení, ale snažíme se o ně pečovat, zvyšovat jejich hodnotu na trhu s nemovitostmi.
Může se vám hodit na Seznamu:
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.