Článek
Více využívat obnovitelné zdroje energie by chtělo město Vsetín. Na městských budovách by se například měly objevit nové solární panely, na alternativní paliva by mohla jezdit městská hromadná doprava. K financování těchto záměrů za stovky milionů korun by Vsetín rád čerpal dotace z evropských fondů
Ve městě se provádí energetický audit, ten by měl přispět k získání dotace. Mezinárodní experti zkoumají komunální plán rozvoje města, řízení spotřeby a spolupráci při dodávkách vody a energie či mobilitu obyvatel a podporu ekologické dopravy. Pokud Vsetín splní potřebné podmínky, získá mezinárodní energetický certifikát EEA.
Výsledky auditu by měly být známy na podzim. Ve Vsetín jsou už solární panely pro ohřev vody na několika městských budovách včetně radnice a škol.
Solární střecha v německém měste Bürstadt je největší na světě. REUTERS/Alex Grimm
Západní Evropa jede na " slunce"
Největší solární střechou na světě se zatím chlubí v německé město Burstadt v Hesensku. Solární střecha se jmenuje "Sonnenfleck" - Sluneční skvrna a má výkon výkon 5 Mwp. Plocha této sluneční elektrárny obsahuje 40 tisíc metrů čtverečních solárních panelů.
Jedním z měst, která také dbají na obnovitelné zdroje energie je i německý Freisburg. Tady solární panely navíc zdobí architektonicky zajímavé budovy, za pozornost stojí především otočný dům Heliotrop.
Solární dům Heliotrop v německém Freisburgu. Foto
Zájem o využití solární energie projevují také Britové. Jedním z pozoruhodných projektů je londýnský BedZED, vystavěný v letech 2000-2002. I tady se pozoruhodná architektura spojuje mimo jiné s použitím solární energie. Na střechách tohoto projektu najdete na 777 metrů čtverečných solárních panelů.