Článek
Se sněhem a náledím jde ruku v ruce povinnost udržovat pěší komunikace bezpečné. A to se týká logicky i střech domů. Protože za pády sněhu shora je zodpovědný majitel domu.
Na šikmých střechách se proto běžně používají protisněhové háky, ale přímo v místě nad vchodem domu je dobré střechu vybavit protisněhovými zábranami neboli sněholamy.
Jaké úpravy oken pomohou ušetřit za zbytečné výdaje za teplo
Ochrana pádu sněhu je dána normou
Protisněhová ochrana je vnímána jako doplněk, proto se na něm při realizaci střechy často šetří. Málokdo si však uvědomuje, že náklady vyplývající z nekontrolovatelného skluzu sněhu či ledu jsou mnohonásobně vyšší než počáteční investice.
Nad veřejnými komunikacemi je proto ochrana proti pádu sněhu a ledu dokonce předepsaná zákonem. Norma ČSN 731901 stanovuje, že šikmé střechy mají být vybaveny účinným způsobem zachytávači sněhu, zejména nad přiléhajícími komunikacemi či níže ležícími konstrukcemi. Domy stojící u veřejných chodníků tak zkrátka protisněhové zábrany mít musejí.
Aby teplo z domu neutíkalo
Jedním z míst, kudy teplo běží ven, je střecha. Výběr konkrétní krytiny, jak by se mohlo zdát, z pohledu tepelné izolace nehraje roli. Namísto starých tašek lze využít do horských oblastí moderní plechovou střechu, u níž se nemusíte obávat tepelných ztrát. Záleží totiž vždy na skladbě střechy a správném návrhu a provedení tepelně izolačních vrstev.
Moderním a efektivním řešením pro izolaci střešní krytiny jsou např. PIR panely, které kombinují dobré izolační vlastnosti a nízkou hmotnost. Materiál má nízkou tepelnou vodivost, pro dosažení požadovaných izolačních vlastností střešní konstrukce proto stačí podstatně menší tloušťka izolantu.