Článek
Poškrábané, prošlapané schody a oprýskané zábradlí ztrácí na atraktivitě a časem i na bezpečnosti. Nejčastějšími vadami na kráse dřeva jsou škrábance a vrypy. Když schodiště lemuje kovové zábradlí s odlupující se barvou, je načase s tím něco dělat.
Dřevěnými schody začínáme
Počítáme s tím, že vstup do vyšších pater budeme muset oželet, než vše na schodišti dobře proschne. Důkladně zkontrolujeme stav každého schodu a jeho povrch připravíme na lakování.
Starého laku, rýh a prošlapaných míst se zbavíme bruskou. Praskliny a menší díry vytmelíme, necháme dobře proschnout, a poté jemným smirkovým papírem lehce přebrousíme, aby byl povrch dokonale hladký. Prach odstraníme vysavačem.
Volbu laku na schody nepodceníme. Měl by zajistit nejen krásný vzhled, ale také vytvořit mechanicky odolný povrch. Lak nanášíme ve dvou až třech vrstvách, každou z nich necháme zaschnout po dobu stanovenou výrobcem.
Zábradlí jako nové
Součástí schodiště je i zábradlí, které rozhodně neopomeneme. Pokud je ze dřeva, platí pro jeho opravu stejná pravidla jako pro dřevěné schody.
V mnohých domech lze ale najít i klasické kovové zábradlí, u kterého se poškození nejčastěji projevuje korozí nebo oloupanou barvou. Tyto vady před aplikací nového nátěru odstraníme.
Drátěným kartáčem očistíme povrch od starých nátěrů. K tomu se hodí vrtačka s drátěným nástavcem nebo úhlová bruska se smirkovým kotoučem. Drobnější části zábradlí ošetříme smirkovým papírem.
Obroušený povrch pečlivě ometeme a omyjeme vodou s přídavkem saponátu. Povrch tím odmastíme a nátěr lépe přilne.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.
Práci usnadní výběr nátěru, který můžeme nanášet přímo na zkorodovaný kov bez potřeby základové barvy. Barvu aplikujeme štětcem aspoň ve dvou vrstvách v rozestupu minimálně šest hodin.