Článek
Rekonstrukce bytu může být zaměřena především na zlepšení technického stavu bytu a výměnu již dosluhujících prvků za nové, moderní. U řady dispozic panelákových bytů ale můžeme současně uplatnit i řadu velmi zajímavých nových řešení a dát prostoru zcela novou tvář.
Rozhodli se pro druhou variantu
Mladí manželé Petr a Vita, kterým rodiče přenechali svůj byt, se rozhodovali, zda nechají zrekonstruovat jenom koupelnu a WC, nebo celý byt. Po dlouhých úvahách se rozhodli pro druhou variantu. A pak následoval obdobný scénář, jako u mnoha dalších rekonstrukcí.
Cesta za novou koupelnou začala pro mladé manžele nejprve v koupelnových studiích. Rychlý průzkum trhu jim přinesl jak orientaci v nabídce, tak i v cenách. Nejprve si udělali představu, jaké vybavení by v koupelně chtěli mít.
Byli si vědomi toho, že novou koupelnu si pořizují na řadu let a nechtěli zbytečně šetřit na nepravém místě. Ale i při prvotních úvahách se snažili zachovat cenovou hladinu v rozumných relacích.
Na výběru firmy velmi záleží
Aby byl výsledek rekonstrukce podle představ klienta, musí být dobrý návrh nového řešení korunován profesionálně odvedenou prací. I když by to měla být samozřejmost, stále ještě najdeme na trhu firmy, které ostatním kazí dobré jméno.
„Právě proto jsme hledali společnost, o které nebude problém získat podrobné informace,“ vysvětluje Petr. “Vybírali jsme i podle toho, zda je firma schopna nabídnout cenovou kalkulaci podle jednotlivých položek. Při konečném výběru jsem se soustředili na tři firmy.
Na internetu jsme si prohlíželi jejich prezentace, s těmi jsme se také spojili telefonicky, konzultovali jsme i se známými, kteří anabázi rekonstrukce už podstoupili. Nakonec jsme vybrali společnost Nabastav. V součtu všech informací, včetně způsobu jednání při osobním kontaktu, na nás nabídka zapůsobila nejlépe. Vybrali jsme, podle našeho názoru, správně a byli jsme opravdu spokojeni – jak s kvalitou práce, tak i se vším ostatním,” doplňuje paní Vita.
Objednávky materiálů v dostatečném předstihu
“V případě této rekonstrukce se při konzultacích jednalo o ideální průběh. První schůzka se uskutečnila přímo na místě realizace, kde proběhlo seznámení s přáním a představou klientů. Oni naopak dostali detailní informace o možném průběhu rekonstrukce od zaměření až k předání hotového díla,” konstatuje majitel firmy.
“Zhruba za týden proběhla druhá schůzka, na které jsme už Petrovi a Vitě předávali projekt a kalkulaci, kde již byly zahrnuty předvybrané materiály a vybavení. To jsme si rovnou doladili a dohodli skladbu obkladu a rozmístění jednotlivých zařizovacích předmětů. Nic už tedy nebránilo určení přesného termínu a sepsání smlouvy. Poté jsme započali práce na přípravě stavby, detailní půdorysy, spárořezy. Následovaly v dostatečném předstihu objednávky, abychom zajistili včasné dodání a hladký průběh realizace. V den zahájení bylo vše jasné a připravené a realizaci nic nezdržovalo,” podotýká Robert Nauš.
A pak to začalo
Pracovníci firmy museli nejprve odstranit původní obložení, podlahy, vestavěné skříně. A pak také zárubně, malby a provést likvidaci stávající kuchyně. Při této rekonstrukci bylo podstatné, že v bytě nikdo nebydlel, a tak řemeslníci měli volné pole působnosti.
A jaké jsou zkušenosti z předchozích rekonstrukcí? Při instalaci luxfer je nutné počítat s každým výškovým centimetrem, tak, aby nedocházelo ani na jedné straně ke kolizi například s podhledem nebo s horními skříňkami kuchyňské linky a zároveň, aby dobře zapadaly do spárořezu obkladu. Důležitá je také osová synchronizace s ostatními zařizovacími předměty.
Ne vždy je možné osadit nové bezpečnostní dveře do původní ocelové zárubně. Zda tomu tak je, se zjistí při jejím zaměření. A pokud přesáhne "kroutivost" nebo laicky řečeno "vrtule" zárubně limitní mez, je nutné ji odstranit a osadit novou, což se při této rekonstrukci rovněž potvrdilo.
Také při použití vyzděné sprchové vaničky a zabudovaného žlábku je třeba počítat s tím, že v panelových domech nelze mít podlahu koupelny a podlahu sprchového koutu v jedné úrovni. Důležité je také velice pečlivé provedení hydroizolace. Protékání sprchového koutu je velký problém. A jeho oprava ještě větší.
Stránky z deníku
Stavební práce začaly přesně v termínu a na stavbu chodili stále stejní pracovníci. „Každý den jsme dostávali k podpisu stavební deník, což je věc, jak jsme se dozvěděli od známých, při běžných rekonstrukcích v bytech vskutku nevídaná,” pochvaluje si paní Vita.
Některé věci nelze ani odhadnout , natož předpovědět. Rekonstrukce se chýlila k závěru a nastoupili podlaháři. A co se stalo? Přestal jezdit výtah. Páté patro bez výtahu, to je opravdu fuška. Ale nakonec všechno dobře dopadlo.
Novou kuchyňskou linku si mladí manželé vyhlédli v obchodním domě IKEA. Byla ve slevě. Zaplatit a tentýž den odvést. I to se podařilo zvládnout. Dnes na to Vita s Petrem vzpomínají s úsměvem. Jejich malý šestiměsíční Petřík bude vyrůstat v pěkném a příjemném prostředí. I když si to dnes ještě neuvědomuje.
Text: Jan Chára, časopis PANEL PLUS
Foto a plánky: archiv společnosti Nabastav