Článek
Zdá se, že věnovat pozornost starému oprýskanému nátěru je zbytečné, ale opak je pravdou.
Čím více času věnujete důkladné přípravě kovu, tím dokonalejší a dlouhodobější bude nátěr. Ať jde o první nebo opakovaný nátěr, je nutné povrch kovu důkladně očistit, aby se zaručila dokonalá přilnavost nové barvy.
Čím se řídit při nátěrech dřeva, kovů a dalších ploch |
---|
Jak pečovat o dřevěná okna |
Čeho se vyvarovat při natírání kovových předmětů |
Kvalitní nátěr ochrání kov před rzí |
Důkladně očistěte povrch
Povrch připravený k natírání musí být suchý, čistý, zbavený mastnoty, zbytků starého nátěru a především rzi. Volné částice se prostě ometou nebo setřou.
Rez a staré nesoudržné nátěry se obvykle obrousí. Použít můžete třeba ocelový kartáč, práci vám usnadní elektrická bruska či ocelový kartáč na ruční vrtačce. Zvláštní pozornost přitom věnujte kritickým místům, jako jsou sváry, spoje apod.
Využít můžete i chemické přípravky, třeba odrezovače a odstraňovače starých nátěrů. I ty ale musíte z povrchu na závěr důkladně odstranit. I když stále je nejrychlejší, nejběžnější a nejúčinnější ruční nebo ideálně mechanické očištění.
Poté je třeba celý povrch odmastit.
S nátěrem neotálejte
Protože čerstvě obroušený povrch je náchylný ke korozi, je nutné jej v co nejkratší době natřít základním antikorozním nátěrem, a to ve dvou vrstvách. Teprve potom natírejte vhodnou vrchní krycí barvou ve dvou až třech vrstvách.
Pokud si chcete práci zjednodušit, využijte krycí barvu 2 v 1, která se nanáší ve 2 až 3 vrstvách a poskytuje kovu jak dostatečnou ochranu proti korozi, tak proti povětrnostním vlivům. Počet nátěrů závisí na agresivitě prostředí.
Při natírání dávejte pozor na příliš silné vrstvy, aby mohla celá vrstva dostatečně proschnout a později nedošlo ke zvrásnění povrchu.
Jaký štětec si vybrat
Pro nanášení vodou ředitelných barev, které rychle zasychají a lehce se roztírají, jsou nejvhodnější ploché štětce.
Tyto štětce při natírání zabírají větší plochu, a jelikož se s nimi dobře pracuje, jsou stále oblíbenější. Ploché natírací štětce jsou označovány v palcích (nejčastěji 1“ až 3,5“, šířka štětce 25 mm až 89 mm).
Pro nanášení pomalu zasychajících nátěrových hmot, např. fermežových, olejových, syntetických apod., se využívaly hlavně štětce kulaté. Dnes už po nich sáhnou spíše profesionální lakýrníci a natěrači, kteří jsou zvyklí s těmito štětci pracovat a v případě potřeby si je patřičně upravit.
Také kulaté štětce se prodávají v různých velikostech (průměrech) označených čísly. Nejběžnější velikost kulatých štětců se pohybuje od č. 4 do č. 25 (průměr hlavy štětce od 8 mm do 39 mm).
Pro nátěry špatně přístupných míst, např. radiátorů a potrubí ústředního topení, nebo spodních částí automobilů, jsou vhodné štětce zároháky (radiátorové). Jsou to ploché štětce zahnuté v úhlu asi 45°, které se nejčastěji prodávají v šířce 25 mm až 76 mm.
Štětce se vyrábějí se 100% obsahem štětin, nebo ve směsích štětin, žíní, případně umělých vláken.
Staří lakýrničtí mistři si nejvíce cenili štětce s obsahem kvalitních přírodních štětin, neboť jsou pružné a velmi dobře zadržují barvu. Pro většinu lakýrnických prací však postačí mnohem levnější štětce ze směsi štětin a syntetických vláken.
Může se vám hodit na Zboží.cz:
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.