Článek
V koupelně je důležité nepořizovat mnoho rozdílných kusů, které se špatně kombinují. Osvědčenou praxí je vybírat od jedné značky a série, vše pak bude správně pasovat a lahodit oku. Kolekce jsou sestaveny tak, aby jednotlivé komponenty souzněly stylově i barevně.
Obklady a dlažba
Vybíráme podle velikosti koupelny, ostatního vybavení. Pro menší prostory se hodí světlejší tóny a velké plochy zrcadel. Koupelnu totiž opticky zvětší. Určitě nevybíráme jen podle katalogu, ale výrobky si prohlédneme naživo. Jedině tak poznáme strukturu povrchu a skutečné barvy, které jsou v tiskové podobě zkreslené.
Velkým pomocníkem je vizualizace koupelny. Získáme mnohem lepší představu o rozmístění sanity, uspořádání nábytku a barevné kombinaci.
Sanita a nábytek
Položíme si praktické otázky: kolik osob koupelnu aktivně užívá, jaké mají potřeby, věk? Kolik úložných prostor potřebujeme? To nám hodně napoví, protože namísto designového kousku zvolíme raději skříňku s pěti zásuvkami apod.
Také se zamyslíme, zda je pro nás šikovné dvojumyvadlo, protože se tím zrychlí ranní proces hygieny.
Nejvíce rodinných debat se točí kolem sprchy a vany. Co si vybrat? Jestliže je koupelna velká, tak přijde určitě vhod obojí. Sprchový kout šetří místo, sprchování je zdravější a také levnější. Doporučujeme zvolit ruční i hlavovou sprchu, členové rodiny mají různé preference (muži namočí při sprchování hlavu, ženy ne).
Chceme-li relax v bublinkách nebo když máme děti, tak zvítězí vana. Se zástěnou získá i funkci sprchy. Vybírejte ergonomicky tvarovanou a speciálně určenou pro malé koupelny.
WC zvlášť, či nikoliv?
Zda bude toaleta součástí koupelny, nebo ne, záleží na mnoha věcech. Někomu je tato představa nepříjemná a místnosti oddělí. Jiný zase zajásá nad společným větším prostorem a tuto možnost uvítá.
V každém případě se ale poradíme s odborníkem. Ten zhodnotí, zda máme v koupelně dostatečně nosnou stěnu pro případ závěsné toalety (problém v paneláku). Zvolí i vhodnou variantu uchycení a pomůže s vyřešením odpadu.
Pravidla rekonstrukce
Hlídáme si správné pořadí jednotlivých stavebních kroků. Podle odborníků je častou chybou nechat si od instalatéra vyvést odpad a teprve poté vybírat nábytek. Často se totiž stane, že vybraný nábytek nebude na odpad přesně pasovat a jediným řešením je skříňka na míru, což se výrazně prodraží.
Stejný postup je i u zrcadlových skříní, tzv. zrcadlových galerek. Nejdříve je v obchodě vybereme, pak teprve přijdou na řadu stavební úpravy a elektrické rozvody.
Nábytek i sanitu máme, instalatér vše nachystal a teď se řeší způsob uchycení. Lze mít závěsné provedení (ukotvené do zdi), nebo provedení samostojné. V menších koupelnách lépe vypadá závěsné, působí odlehčeným dojmem.
Kotvení do zděné stěny je snadné, ale sádrokartonovou příčku je nutné nejprve vyztužit železnou traverzou nebo dřevěným rámem. Když se nám nechce do větších stavebních úprav, lze použít nábytek na nožičkách. Ale ten opravdu vysoký, který slouží k ukládání rozměrných předmětů, se kvůli bezpečnosti rovněž kotví.
Příběh panelákové koupelny
Mladý pár se nastěhoval do panelového bytu po rodičích. A začal plánovat, jak předělat koupelnu. Chtěl ji aspoň trochu zvětšit, vyměnit sanitu, obklady a nábytek.
Nejdříve mladí lidé uvažovali o rozšíření koupelny na úkor vedlejšího pokoje, pak se ale vrátili k původnímu členění. Zjistili, že větší obytný prostor budou jednou potřebovat. Přesto došlo k mírnému „nafouknutí“ koupelny.
Samo panelákové jádro je obvykle vestavěno mezi panely s několikacentimetrovou mezerou. Tady to bylo skoro 20 cm, které získali navíc. Pár centimetrů přibylo i posunutím dveří do haly.
Do koupelny zvolili set Tigo pro jeho úsporné rozměry a netradiční tvary umyvadel. Společně s architektem vybrali umyvadlo o šířce 100 cm, do rohu umístili asymetrický sprchový kout o rozměrech 80 x 100 cm s termostatickou baterií.
Našlo se místo i na nezbytný koupelnový nábytek a topný žebřík.
Problémem byla pračka. Nešla do koupelny zabudovat, rozměrově ani designem neodpovídala běžnému koupelnovému vybavení. Architekt ji tedy navrhl do kuchyně.
Samostatná toaleta je vybavena závěsným klozetem s podomítkovým modulem s bočním uchycením. Po odstranění jádra se zvětšila i šířka této místnosti, proto architekt doporučil umístit malé umývátko.
Může se vám hodit na službě Firmy.cz:
Pamatujte na elektrické zásuvky!
V koupelně stříká voda a jsou zde přísnější normy pro osazení stěn zásuvkami. Od zdroje vody mají být v dostatečné vzdálenosti, alespoň 60 cm. Důležitý je i odpovídající stupeň krytí IP. Do koupelny patří typ IP 44, který ho chrání proti vodě i vniknutí cizích předmětů.