Článek
Jestli zainvestujeme do dražšího a kvalitnějšího, nebo zvolíme kombinaci levnějšího materiálu se systémem dodatečné tepelné izolace, je jen na nás. Ovšem volba kvalitního stavebního materiálu ovlivní statiku i životnost domu, jeho tepelně izolační a akumulační vlastnosti. Finančně se pak vše promítne v nízkých nákladech na vytápění i na vyšší hodnotě domu.
Výhodnější jsou ucelené stavební systémy umožňující rychlou výstavbu s minimalizací mokrých procesů i tepelných mostů.
Co ovlivní užitné vlastnosti
Jednotlivé druhy materiálů ovlivní celkovou cenu stavby jen minimálně, proto jsou hlavním kritériem pro výběr jejich užitné vlastnosti – hlavně tepelný odpor, ale i zabudovaná vlhkost, zdravotní nezávadnost, optimální vlhkost, zvukově izolační vlastnosti či trvanlivost stavby.
Důležitým parametrem je také komplexnost a flexibilita zdicích prvků, jež zaručí jednoduchost stavby, sníženou pracnost, bohatou nabídku sortimentu a umožní i případné pozdější úpravy či rekonstrukce. Všechny tyto faktory rozhodnou o nákladech a kvalitě bydlení zejména v budoucnosti.
Plné pálené cihly
Jsou osvědčenou klasikou. Mají vynikající akumulační a dobré zvukově izolační vlastnosti a dlouhou životnost. Z hlediska tepelné izolace však nabízejí slabší hodnoty a nezbytné je jejich doplnění izolačním systémem.
Při zdění se spotřebuje poměrně velké množství malty a výstavba se prodraží i pracností. Běžné pálené cihly se totiž vyrábějí v malých formátech.
S plnými cihlami se dnes setkáme spíš v podobě lícového zdiva nebo vnitřních přizdívek stěn, kde jsou s vymazanými spárami přiznané a na povrchu se lakují.
Dutinové cihelné bloky
Mají soustavu dutin a pórů, čímž vylepšují tepelně izolační vlastnosti a snižují hmotnost cihly. Cihla je zároveň křehká a náchylná k popraskání, avšak snadno se řeže.
Systém pera a drážky zpřesňuje a usnadňuje výstavbu a také šetří spojovací materiál. Tento systém zahrnuje mnoho specifických prvků, které je nutné použít – např. při řešení stavebních otvorů nebo rohů.
Cihelné bloky jsou prostupné pro vodní páry, ekologicky nezávadné a mají dobré zvukově izolační vlastnosti.
Broušené cihelné bloky
Patří k nejoblíbenějším cihelným prvkům. Díky jejich přesnému formátu je zdění snadné a rychlé. Princip tenkovrstvého zdění obnáší pouze milimetrovou vrstvu spojovacího materiálu plus systém pera a drážky na boku cihel.
Rychlé je jak zdění, tak i vysychání stavby, stavět se dá i na sucho. Ucelený systém umožní výstavbu v jednotném sortimentu, což vždy minimalizuje vznik tepelných mostů.
Pórobetonové tvárnice
Jejich hlavními složkami jsou křemičitý písek, cement, vápenec a voda, zároveň jsou vylehčeny speciálním plynem. Dutinky přispívají k dobrým tepelně izolačním vlastnostem tvárnic, které se prodávají jako stavební systém s mnoha prvky.
Velkou předností materiálu je rychlost výstavby, umožňující suché spojení na pero a drážku v rámci jedné řady a spojení následující vrstvy tvárnic vrstvičkou tmelu nebo malty.
Rychlé je také vrtání, opracování či úprava velikosti tvárnic, stejně tak jako otvory pro instalace a rozvody, které upravíme základními nástroji. S tvárnicemi se pracuje snadno a rychle i díky jejich nízké hmotnosti.
Tvárnice menších šířek se osvědčily u rekonstrukcí bytových jader, protože jsou lehké a nezatíží tak konstrukci bytového domu.
Nevýhodou pórobetonových tvárnic je jejich nižší pevnost v tlaku. Proto se používají při stavbě rodinných domů, nikoli výškových budov. Pórobeton je nasákavý materiál, vyžadující kvalitní hydroizolace, nelze s ním stavět v záplavových oblastech. Stavbu je navíc nutné co nejrychleji zastřešit a nechat důkladně vyschnout. Nižší jsou i akumulační a zvukově izolační vlastnosti pórobetonových tvárnic.
Vápenopískové cihly a bloky
Jsou variantou klasických pálených cihel. Vyrábějí se z křemičitého písku, vody a nehašeného vápna. Mají dobré akumulační i akusticky izolační vlastnosti.
Na rozdíl od pálených cihel je k dostání sortiment více tvarů a barev, v plné i děrované formě – vždy v přesném formátu. Díky tomu se vápenopískové cihly používají také jako estetický prvek. Při zdění se opět uplatňuje malta.
Hledáme kompromis
Smiřme se s tím, že zcela ideální dům nepostavíme. Každý z uvedených materiálů má své plusy i minusy. Při jejich výběru se tudíž řídíme jak jejich vlastnostmi, tak i místními zvyklostmi. Vždy je ale nutné dodržovat postupy doporučené výrobcem.
Stavebníkům se osvědčuje používat od jednoho výrobce nejen zdicí materiál, ale i fasády a omítky. Jedině tak za ně výrobce převezme garanci.
Výhodná je i realizace hrubé stavby na podzim, aby se předešlo zbytečným komplikacím. Nevyzrálé stavby snadno poznáme podle popraskaných omítek.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.