Článek
Kromě ceny jistě rozhodují i další faktory, jako jsou tvar, barva, design, konkrétní značka výrobce, funkční i užitné vlastnosti spotřebiče.
Důležitý je ale i údaj o nákladech na provoz daného spotřebiče v průběhu jeho životnosti. V tom nám výrazně napoví takzvaný energetický štítek produktu.
Způsob nákupu
Někdo dává přednost návštěvě specializovaných obchodů a porovnává výrobky vystavené přímo na prodejně. Pracný, časově náročný způsob.
Mnozí preferují nákupy přes internet. Na některých internetových stránkách lze vyhledávat podle zvolených preferencí daného spotřebiče, což umožňuje rychlé porovnávání, navíc z pohodlí domova.
Spotřeba energie
Údaje k mnoha spotřebičům obsahují zároveň i spotřebu energie za rok nebo den provozu, na jeden prací nebo mycí cyklus a podobně. Po vynásobení této spotřeby cenou elektřiny platnou pro domácnosti (viz faktura nebo dodavatel) pak zjistíme i to, kolik nás bude stát jeho provoz.
Dost důležitý je tento parametr např. u chladniček, protože ty jsou v provozu doslova 24 hodin denně 365 dní v roce.
Chladnička se spotřebou ve třídě A++ ušetří proti starší chladničce ve třídě B (při stejném objemu) za deset let životnosti až 10 000 Kč pouze na elektřině! Za tento obnos už si koupíme i novou chladničku.
Levnější provoz
Skutečná spotřeba energie se bude lišit způsobem obsluhy spotřebiče a v případě chladničky i umístěním či velikostí, kterou zvolíme.
Vybrat si úsporný spotřebič znamená jeho levnější provoz. Proto se při výběru spotřebiče vyplatí pozorně sledovat a porovnávat provozní spotřebu elektřiny.
V obchodě ji zjistíme z energetického štítku umístěného na vystaveném spotřebiči. V internetovém obchodu z informací uveřejněných na stránkách u nabízeného výrobku. Každý obchod, ať už kamenný nebo elektronický, má tyto údaje dnes již povinně uvádět!
Energetické štítky
Energetický štítek zařazuje spotřebič do konkrétní energetické třídy a přináší i doplňující informace o provozní spotřebě elektrické energie, případně o spotřebě vody, hlučnosti a podobně.
Nové energetické štítky jsou k dispozici pro chladničky, mrazničky a jejich kombinace, pračky, dále myčky nádobí, vysavače a televizory. Původní energetické štítky ještě stále platí pro sušičky a elektrické trouby.
Třída A+++ je vždy nejlepší! Další informace o energetických štítcích najdeme na webových stránkách: www.uspornespotrebice.cz, nebo na: www.topten.eu. Pro chladničky, mrazničky, kombinace chladničky s mrazničkou, volně stojící mrazničky a vestavné chladničky platí energetická třída A+++, pro ostatní chladničky a mrazničky energetická třída A++.
U myček nádobí je vhodná energetická třída A++, účinnost sušení třídy A a spotřeba vody do 3360 l vody/rok (při 280 mycích cyklech).
U standardních předem plněných praček hledáme energetickou třídu A+++, která je proti pračce třídy A až o třetinu úspornější.
U vrchem plněných praček se zaměříme na energetickou třídu A++.
Sušičky prádla mají horší energetické parametry, je však možné nalézt i sušičky se spotřebou nižší až o 50 %, než odpovídá zařazení do energetické třídy A. Pro vysavače platí energetická třída A či lepší.
Televizory se řadí do energetických tříd podle velikosti úhlopříčky - TV úhlopříčky do 70 cm třída A, TV úhlopříčky do 120 cm třída A+ a TV úhlopříčky 120 cm a více třída A++.
Pro kávovary, ať už automatické nebo na kapsle, je důležitá nízká spotřeba elektrické energie v režimu zapnuto i v nečinnosti (v pohotovostním režimu méně než 1 W).
Úsporné kávovary s funkcí auto-off či jiným úsporným režimem automaticky přecházejí do pohotovostního režimu.
Co se vyplatí
Při provozu staré lednice se spotřebou 2 kWh/24 hodin zaplatíme v průběhu deseti let (průměrná životnost lednice) o 27 375 Kč více, než za provoz nové chladničky se spotřebou 0,5 kWh/24 hodin.
Takže i kdybychom si dnes pořídili novou energeticky úspornou lednici v hodnotě 15 000 Kč a nahradili jí starý neúsporný spotřebič, za deset let jejího provozu ušetříme celých 12 375 Kč!
A to nemluvíme o vyšším uživatelském pohodlí, hezčím designu, tišším provozu a dalších výhodách novějších spotřebičů.
Víte, že…
Vysloužilé elektrospotřebiče nepatří na černou skládku, ani do běžného kontejneru se směsným komunálním odpadem?
Zejména starší elektrospotřebiče obsahují některé nebezpečné látky.
Nejjednodušší je při nákupu nového spotřebiče odevzdat starý prodejci, případně využít sběrné dvory nebo mobilní svozy velkoobjemového či nebezpečného odpadu.
U elektrických trub prozatím zůstává zachován původní typ štítku.