Článek
Při výběru schodů zohledníme materiál, typ konstrukce žebříku a potřebu tepelné izolace.
Materiály
Za nejodolnější a nehořlavé lze považovat celokovové výrobky, z oceli nebo s prvky z hliníku. Mohou se však při špatném těsnění víka rosit a poté korodovat. Délku půdních ocelových schodů regulujeme přidáním nebo odebráním segmentů, a tím i změnou úhlu sklonu žebříku.
Celodřevěné schody jsou lehčí, ovšem bez péče mohou být náchylné k sesychání, napadení hnilobou a dřevokazným hmyzem. Zde pomohou ochranné nátěry a impregnace.
Některé výrobky kombinují oba materiály – ocelový žebřík a víko i korpus schodů ze dřeva.
Konstrukce
Skládací typ půdních schodů tvoří tři až čtyři panty spojené díly, které se při manipulaci skládají na sebe a jsou uloženy na víku, které uzavírá otvor.
Stahovací (nůžkové) žebříky z ocelových segmentů poskládaných jako pružina natahujeme a stahujeme podle potřeby.
Půdní schody musí být správně ukotveny ke stropní konstrukci. Boční kotvení je běžné u schodů s dřevěným rámem, kotvení v rozích využívají ocelové schody.
Izolace tepla
Zajišťují-li schody přesun do nezaizolovaných a nevytápěných půdních prostor sousedících s vytápěnými obytnými místnostmi, je důležité vzít v potaz teplotní rozdíl mezi oběma prostory, a to především v zimě.
Optimální je zateplená varianta půdních schodů, doporučovaná i energeticky úsporným a pasivním domům. V tomto případě je žebřík namontován na spodním víku s vrstvou tepelné izolace. Po uzavření je víko vzduchotěsné, na schodech se nesráží vlhkost. Tepelnou izolaci posílí přidání horního víka k základní konstrukci schodů.
Schody v neobytných prostorách, v nichž jsou rozdíly mezi místnostmi minimální nebo dokonce žádné, se bez izolace obejdou.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.