Článek
1. krok: koupelna
Přímo na koupelnovou a kuchyňskou vodovodní baterii nainstalujeme perlátor –spořič vody, který provzdušňuje a reguluje její proud. Stojí okolo 100 Kč. Moderní baterie ho již mají zabudovaný uvnitř.
Sprchujeme se krátce, jen pro namočení a pak opláchnutí mycího prostředku. Nenecháváme téct vodu při čištění zubů a holení.
2. krok: toaleta
Splachovací ventily u WC se prodávají ve verzi start/stop, kdy jedním stlačením spláchneme a druhým průtok zastavíme. U dvoutlačítkového panelu volíme podle potřeby malé (3 l) a velké tlačítko (6 l). Toaleta nesmí protékat.
3. krok: senzory
Dražším řešením je pořízení automatických infračervených baterií sprch a splachování toalet, kdy senzory reagují na naši přítomnost ve snímaném prostoru.
4. krok: dešťová voda
Dešťová voda je ideální pro zavlažování zahrady, protože neobsahuje chlor a má malý podíl soli a minerálů. Pozor! Kvalita zachycené vody závisí na stavu a typu střešní krytiny, z níž stéká do sběrné nádoby. Ideální jsou klasické pálené a betonové tašky.
Pokud si u venkovní hadice na vodu všimneme kapajícího kohoutku, ihned ho opravíme.
5. krok: půda
Vodu v půdě zadržíme, když investujeme do venkovní vsakovací, drenážní či vegetační dlažby. V blízkosti rostlin pravidelně kypříme půdu.