Článek
Osvětlení jako jeden z interiérových prvků dotváří vzhled a atmosféru domova. Neměli bychom přitom zůstat pouze u centrálního stropního svítidla. Je dobré ho doplnit stolními a stojacími lampami, bodovým osvětlením pracovních ploch či schodišťových stupňů pro orientaci v nočních hodinách.
Rozhodují činnosti
Pro práci v kuchyni, v domácí kanceláři i při čtení před spaním využíváme jinou intenzitu světla. „Orientujte se podle světelného toku uváděného v lumenech (lx). Udává, jak silně bude svítidlo svítit. Zatímco pro dekorační světla stačí svítivost od 130 do 240 lumenů, pro stolní lampu je vhodnější 250 lumenů. Hlavní světlo v ložnici či obývacím pokoji by mělo mít svítivost 800 a více lumenů,“ vyjmenovává Jana Gottvaldová ze společnosti Bauhaus.
Lumeny zároveň ukazují, jak velký prostor dokáže světlo nasvítit. Pro základní osvětlení je potřeba 100 lumenů na m2. Pro pracovnu, koupelnu a kuchyň ideálně 300 lumenů na m2. Stropní svítidla by pak měla disponovat intenzitou aspoň 3000 lumenů.
Každá místnost v domácnosti si žádá jiné světlo. Víte, jak a čím kde svítit?
Světlo mějte studené i teplé
Dalším faktorem je teplota světla, udávaná v kelvinech (K). Ovlivňuje duševní rozpoložení a fungování lidského těla. Zatímco teplé bílé světlo v rozmezí 2700 až 3500 K vzbuzuje pocit klidu a vybízí k odpočinku, pro lepší soustředění a k duševní práci je potřeba studené světlo na úrovni 5800 až 7000 K, které udržuje bdělost.
Provádíme-li v pokoji či v malém bytě více rozličných aktivit, zakoupíme neutrální variantu okolo 4000 až 5000 K. „Studené bílé světlo se hodí do místností, kde je podstatná koncentrace na práci, tedy např. v kanceláři, domácí pracovně, studijním koutě, garáži a dílně. Pro okrasná světla a stolní lampy v ložnici je lepší spíše teplé bílé světlo, které tělo připraví ke spánku,“ říká Jana Gottvaldová.
Technologie šetří kapsu
Chceme-li mít osvětlení v interiéru plně pod kontrolou, pořídíme si svítidla např. s technologií Smart Home. Prostřednictvím hubu a wi-fi je zapojíme do systému chytré domácnosti a užijeme si výhody zapínání a vypínání na dálku, ovládání hlasem a určování jasu nebo barvy světla podle právě prováděné činnosti a momentální nálady. Skvěle poslouží, když si nejsme typem osvětlení jistí.
Některé přístroje domovní elektroinstalace vedle chytrých řešení zařídí i úsporu energie. „Třeba LED stmívačem regulujete intenzitu osvětlení – a to klasických žárovek i LED osvětlení. Pro regulaci jasu světla stačí jen otáčet středovým ovladačem,“ vysvětluje Martina Obadalová z firmy Obzor Zlín. Možnost volby intenzity světla zajistí úsporu.
Šetřit energii lze ale i automatizací osvětlení pohybovým čidlem. U pohybového detektoru s akustickým senzorem se světlo sepne v případě tělesné aktivity i zvuku.
Dalším chytrým východiskem pro domácnost jsou pasivní spínače pro inteligentní systémy. Tyto krátkocestné spínače, integrovatelné s různými platformami chytrých domů, umožňují flexibilní a efektivní správu domácích zařízení telefonem či tabletem se všemi operačními systémy.
Doporučené osvětlení
KUCHYŇ
Teplota:
centrální svítidlo – 4000 až 5000 K
doplňkové svítidlo – 4000 až 5500 K
Intenzita: 500 lx na přípravu jídla, 300 lx na konzumaci
KOUPELNA
Teplota: 4000 až 6000 K
Intenzita: minimálně 200 lx
OBÝVACÍ POKOJ
Teplota:
centrální osvětlení – 2500 až 3500 K
doplňkové osvětlení – zhruba 3000 K
Intenzita: 500 lx
LOŽNICE
Teplota: do 3000 K
Intenzita: 500 lx
DĚTSKÝ POKOJ
Teplota: 3500 až 5500 K (2700 K noční stolek)
Intenzita: 500 lx (na čtení a psaní)
Zdroj: Hornbach