Článek
Téměř každému záměru vyhoví betonové dlažební kostky, ať už to je zámková dlažba na cesty, nebo mozaikové kostky určené pro dekorativní účely a plochy.
Stejně dobře bude vypadat chodník či terasa vydlážděná z lícových cihel, vyrobených a vypálených při vysokých teplotách z hlíny.
Samostatnou kapitolu tvoří cesty a chodníky z přírodního kamene, které, jsou-li dobře položené, vydrží věčnost. Kýženého efektu dosáhneme také s deskami z vymývaného betonu nebo hladkými betonovými deskami.
Pro stání auta v zeleni využijeme zatravněnou dlažbu a šlapákovou cestu vytvoříme nejen z kamenných desek, ale i z dobře vypadajících plastových dílců. Pokud nemáme finance na pravý kámen, pořídíme si formu na originální betonový chodník.
Dobře budou vypadat cesty i chodníky dřevěné nebo vysypané štěrkem či mulčovací kůrou.
Chodníky a cesty
Nemáme-li o podobě cest a chodníků na svém pozemku jasnou představu, obrátíme se na zahradního architekta. Stejně tak si vybereme na pokládku dlažby realizační firmu z blízkého okolí, pokud nemáme s tímto druhem práce žádné zkušenosti.
Dříve než začneme se stavbou chodníků, cest a pěšin, musíme vědět, kde budou jímky, žumpa, případně studna, bazén či jezírko a samozřejmě komunikace. Šířka cesty má být alespoň 60 cm.
Z cesty nejdříve odstraníme všechny rostliny, plevel a zeminu (podle výšky dlažby). Do trasy nasypeme štěrk a na něj nakonec jemný písek. Při pokládce dlažby do betonového lože namícháme jen takové množství materiálu, které zpracujeme a využijeme.
Životnost a vzhled jakéhokoli povrchu cest a pěšin na našem pozemku závisí na správné přípravě podkladu a na správném položení dlažeb.
Přírodní kámen
Kamenné chodníky mohou být z placatých kamenů s velkou nášlapnou plochou, tedy dlážděné nebo štětované, které se do sebe vzájemně klínují. Dlážděné chodníky jsou vhodné na místa s menším zatížením, na něž klademe zejména estetické nároky. Pro větší zatížení volíme kamenné chodníky štětované.
Pro výběr kamene je důležitá jeho tvrdost, aby se vlivem klimatu po čase nerozpadl, a nesmí mít žádné pukliny, aby ho neroztrhal mráz.
Každý kámen je jiný, na stavbu zahradních cest používáme desky ze žuly, křemence, porfyru, břidlice a pískovce. Kamenné desky mohou být otryskané (mají rovný, ale drsný povrch), štípané (s nerovným povrchem) nebo broušené (velmi hladký povrch, po dešti ale dost kluzký).
Betonové tvarovky
Jejich výhodou je velký výběr barev a tvarů, ale také jejich struktura, odolnost a trvanlivost. Proto nacházejí uplatnění na mnoha zahradních plochách a cestách. I beton patří k přírodním materiálům, neboť se vyrábí z vody, písku a cementu.
Povrch se dá různě otryskávat, zrnit nebo brousit, podle toho pak beton získá odlišný charakter.
Menší dlaždice se pokládají snáz než velké betonové desky zejména kvůli velikosti. Dají se použít ke ztvárnění oblouků a kruhů. Mají různou tloušťku, která je rozhodující pro účel, jemuž bude sloužit. U zahradních cest to je obvykle 60 mm, na vjezd pro auto musí mít minimálně 80-100 mm.
Cesty ovlivní vzhled každé zahrady, malé dlažební prvky se dají použít na plochu jakéhokoli tvaru, s tím, že okraje musíme zpevnit.
Přímé zahradní cesty působí jednotvárně, na rozdíl od cest ve tvaru elegantních křivek. Ať už jsou to pravoúhlé tvary, voštinové tvary se šesti stranami, nebo úzké tvarovky, které se dobře vážou.
Pro zátěžové cesty je vhodná zámková dlažba, jejíž kostky do sebe dokonale zapadají. Pro kruhové a zakřivené plochy jsou vhodné různé druhy tvarovek. I u tradičních tvarů se používají zaoblené rohy. Mozaikové kostky malých rozměrů se dobře uplatní hlavně na velkých plochách.
Zvláštním druhem jsou dlaždice propouštějící vodu, které zlepšují vodní režim zahrady.
Betonové desky
Také betonové desky jsou k dostání s různou povrchovou úpravou. Jejich pokládka je naprosto snadná kvůli rozměru 50x50 cm.
Desky se pokládají obvykle do betonového lože, odolávají mrazu, jsou mimořádně trvanlivé a snadno se čistí.
Vyrábějí se v mnoha barvách a strukturách - od dlaždic malých rozměrů až po velké desky s broušeným povrchem.
Betonové desky mají různé struktury: vyhledávaná je struktura přírodního kamene, ale i malých dlaždic či struktura travertinu. Zajímavé jsou i broušené desky, třeba strukturované, s povrchem dlažebních kostek, terasové desky, dekorační desky vymývané a přebroušené a konečně i přebroušené terasové desky. Výhodou je, že se dají vybírat takové, které se hodí k architektuře domu.
Chodníky za pár korun
Chodníky či celé plochy za pár korun pořídíme s formou mistr dlaždič. S ní si vytváříte stylové chodníčky přímo na místě, jen z betonu.
Formy ze speciální umělé hmoty (990 Kč) mají rozměr cca 60x60 cm, výšku 4 cm a jsou k dostání ve vzoru přírodní kámen a římská dlažba.
Cesty mají být pohodlné
Pro vedlejší chodníky v zahradě stačí obvykle šíře 40-80 cm. Pro obytné zahrady se doporučuje šířka chodníků pro vstupy do domu a hlavní chodníky 120-150 cm. Málo frekventovaným cestičkám a stezkám postačí nášlapné prvky, např. betonové nebo kamenné plochy o šířce 40 cm. Vzdálenost mezi středy nášlapných desek se obvykle pohybuje kolem 65 cm.
Chodníky a cesty nemusejí být jen pravidelné. Mohou mít třeba jeden okraj rovný a druhý zvlněný, ale zvolit lze i zaoblené tvary chodníků s různou šířkou anebo jednostranně rozšířený chodník. Pro příjezdovou cestu je nejdůležitější její stabilita při zatížení automobilem.