Článek
Víme-li předem, že se náš společenský život odehrává venku a zároveň pracujeme spíše doma, vybavíme obývací pokoj spíše jako pracovnu. Pokud je místem, kde se scházejí rodina a hosté, dostane tu prostor velký jídelní stůl a široká pohovka s křesly rozestavěnými kolem konferenčního stolku. Obývák zastávající více funkcí rozdělíme na zóny.
Společenská místnost
Ústředním bodem obývacího pokoje bývá televize. Je-li umístěna v obývací stěně, zakryjeme ji zástěnou, takže se na ni nepráší a zbytečně nesvádí k zapínání.
Rodina se může sejít u velkého stolu, což je ideální při propojení obývacího pokoje a jídelny, nebo relaxačně na sedačce a sedácích u příjemného stolu.
Více soukromí poskytnou pohodlná ergonomická křesla uprostřed místnosti, obklopující odkládací stolek.
Odpočinkovou a společenskou atmosféru podtrhneme knihovničkou, barem, krbovou stěnou a pokojovými rostlinami v květinové stěně, nejlépe v klidovém koutě u okna.
Jako ložnice
Zejména kvůli nedostatku místa v bytě slouží obývací pokoj také jako ložnice. Vysoké stropy nám umožňují vyřešit tuto situaci nastaveným patrem na spaní. Když to není možné, pomůže rozkládací pohovka určená k trvalému spaní (má jinou tvrdost a výplň matrace než pohovka klasická), nebo také postel, která se sklápí do skříně.
Obývací a spací zónu oddělíme závěsem nebo japonskou posuvnou stěnou, paravánem.
Do prostoru určeného k relaxaci umístíme na měkký koberec polštáře, víceúčelové sedací kostky a vaky.
K intimitě a relaxaci přispějí světla rozmístěná po pokoji, stolní a stojací lampy v jednotném stylu, lucerny zavěšené na zdi, svícny na stolcích, stolní bio krb.
Ze závěsných polic a regálů sestavíme jednoduchou, a přesto funkční stěnu pro knihy a další drobnosti.
Spíše pracovna
Obývací pokoj-pracovna by měl mít vedle pracovní části také klidovou, přičemž tu první situujeme nejlépe do blízkosti okna.
V obývací místnosti, v níž pracujeme, je důležité světlo, a to centrální i koncentrované tam, kde potřebujeme nejvíce vidět.
V případě, že nemáme mnoho prostoru, pomůže rohový nebo pracovní stůl, při nedostatku místa zakomponovaný do obývací stěny.
Zóny v malém a velkém
Slouží-li každá část obývacího pokoje k jinému účelu, předělíme je barovým pultem s policemi, přenosným paravánem, zástěnou či bokem rohové sedačky.
Transparentní nábytek nerozděluje místnost opticky, ta pak působí rozsáhlejším dojmem, což oceníme zejména v malém pokoji.
Nezahlcujeme místnost zbytečnostmi a investujeme do víceúčelového nábytku: rozkládací pohovka, sklápěcí a hnízdové stolky, policové díly, rohový nábytek, závěsné police.
Ve velké místnosti využijeme velkou vázu, lampu, květinu, zelený koutek menších pokojových rostlin, stěnu s krbem.
Pokoj opticky rozdělí na zóny odlišná barva nátěru na dvojicích stěn. Velkou zeď, při níž stojí např. jídelní stůl se židlemi a kousek dál sedací souprava, rozdělíme různými barvami nebo pruhem.
Prostor odliší i různé podlahové krytiny. Na zem položíme kulatý koberec ke klidové části a koberečky třeba k pracovnímu stolku. Někde necháme vykukovat holou podlahu.