Článek
Linka se skládá z mnoha různorodých komponentů: liší se tvarem, materiály, velikostí plochy. Kromě pracovní desky vyžadují úklid i povrchy skříněk, jejich vnitřní prostory, výplně dvířek, madla, úchyty, baterie, varné desky, dřezy, příborník a samozřejmě elektrospotřebiče. Zejména u nové kuchyně musíme dobře znát vlastnosti materiálů a vědět, jak je dlouho udržíte v kondici.
Největší strašák: vnitřní prostor skříněk
Tady pomohou sortéry, třídiče a dělené zásuvky, přesto i v nich se drží špína, do nich také padají nečistoty. Vše pečlivě vyčistěte.
- Vykliďte horní skříňky a postupujte směrem dolů. Nevynechejte žádný koš, výsuv, regál.
- Suché potraviny prohlédněte, prošlé vyhoďte, stejně jako staré sušené koření.
- Určitě otřete hadříkem i panty (závěsy) a pojezdy.
- Povrchu linky se věnujte až na konec.
Minikuchyně zvládnou víc, než čekáte
Údržba povrchů
Vždy začněte od horních skříněk směrem dolů. V tuto chvíli oceníte sestavy situované až do stropu, protože jinak jde o nejnáročnější úklidovou chvíli.
Pokračujte očištěním samotného povrchu, přičemž je podstatné znát nároky a typ daného materiálu. Používejte zásadně ve vodě rozpustné čisticí prostředky, utěrky určené pro kuchyni, včetně těch z mikrovlákna. Preferujte hadříky, které nepouští chloupky, jelenici apod.
Nikdy nepoužívejte abrazivní prostředky, prášky, pasty, rozpouštědla, houbičky s hrubou vrstvou, natož drátěnky! Vhodné nejsou ani kyselé (citrusové/octové) čisticí prostředky a ty dezinfekční, jestliže nejsou přímo na kuchyňský nábytek.
Když to drhne
Otvírá se skříňka ztěžka? Možná jsou zanesené a nečisté její panty. Může jít o valivé plochy, válečky. Rozhodně nepoužívejte na snadný chod tuk, olej ani silikonový sprej! Stačí součástku pečlivě očistit suchou a čistou utěrkou.