Článek
Feng šuej se zabývá nastolováním harmonie v prostoru a nerušeným plynutím vitální energie zvané čchi. Její množství a kvalita mají vliv na naši mysl i zdraví. Jaké rady dává feng šuej ložnici?
Postel nemá stát přímo pod oknem. Stojí-li v jeho blízkosti, jsme během spánku podvědomě ostražití kvůli možnému vpádu nepřítele. Cítíme se odkrytí, zranitelní.
Hlava během spánku směřuje na sever či severozápad u starších lidí a na východ či jihovýchod u dětí a mladých párů. V prvním případě je podpořena moudrost a spiritualita, v druhém růst ve všech oblastech života.
Za hlavou je dobré mít čelo postele nebo stěnu. Vyvarujeme se volného prostoru za ní, cítíme se tak bezpečněji. Ze stejného důvodu odstraníme poličky a skříňky zavěšené nad hlavou. Prostor nad postelí má být prázdný.
Totéž platí pro místo pod postelí. Lůžko nemá být příliš nízké, aby pod ním mohla proudit energie. To vylučuje jakékoli úložné prostory a zásuvky pod ním.
Optimální je postel vyrobená z přírodního materiálu, bez příliš ostrých rohů a hran. Hodně oblých rohů v místnosti ale zase otupuje vztah. Proto obliny kompenzujeme třeba hranatým obrazem na stěně proti lůžku, nejlépe s milostným výjevem. Třeba ve stylu proslulého Polibku od Gustava Klimta.
Mezi barvy podporující usínání patří matné odstíny béžové, zelené, růžové a modré. Jasná červená pro vášeň se hodí pouze v doplňcích, jako jsou stínidlo lampy, polštáře.
V ložnici šetříme zrcadly, zejména máme-li je v zorném úhlu a odrážejí nás, když ležíme. V noci podvědomě vnímáme vlastní pohyb v zrcadle a to nás ruší.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.
Musíme-li mít v ložnici rostliny, tak pouze druhy se zakulacenými lístky. Např. jehličky araukárie by mohly obrazně řečeno vést ke zraňujícímu popichování mezi partnery.