Článek
Velké procento plynových topidel tvoří klasické vafky, ale samozřejmě i stacionární a turbo plynové kotle. Technik ověří jejich bezpečnost, posoudí, jak dlouho ještě naše topidlo může bez problémů fungovat, a v souvislosti se stoupajícími cenami plynu by také měl umět poradit, jestli se nám vyplatí investovat do modernějšího a úspornějšího modelu.
S kontrolou neváháme
Na kdy revizi naplánovat? Kdykoliv mimo topnou sezonu. Teď, po letních prázdninách, už ale musíme počítat s tím, že o práci servisních techniků stoupá zájem a prodlužují se čekací doby na revizi. Proto s kontrolou není radno váhat příliš dlouho. Revizí by totiž měla topidla projít jednou za rok.
.: Revidovat je nutné i stacionární plynové kotle s dvoustupňovou plynovou armaturou. Díky plynulému provozu kotlů se snižuje také množství škodlivin a uspoří energie ve srovnání s kotly s jednostupňovou armaturou (Vaillant). foto: Právo/archiv firmy Vaillant
Preventivní prohlídka zajistí kromě kontroly funkčnosti topidla i vyčištění hořáku (pokud je to nutné). Cena za prohlídku se pohybuje cca kolem 200-300 Kč bez materiálu. Je-li nutná oprava, suma se navyšuje o cenu opravy a použitých dílů + cestovné.
Výměnou topidla ušetříme
Revize by nám měla ušetřit čas i peníze. Pokud ji zajišťujeme pravidelně, je téměř jisté, že nám nehrozí během topné sezony žádná porucha. Čekat v zimě několik dnů na nové topení není nic příjemného. Přitom mnoho plynových topidel v našich domácnostech je v provozu více než deset let a často neodpovídají dnešním požadavkům.
.: Předností závěsných kondenzačních kotlů Cerapur (Junkers) je nejen nižší hmotnost, ale i nový trojcestný motorický ventil, který zvyšuje funkčnost a bezpečnost provozu. Při opravách navíc nemusí technik vypouštět vodu z přístroje. foto: Právo/archiv firmy Junkers
Současné výrobky mají moderní regulační prvky, účinnější jsou hlavně hořáky. Například dnešní topidlo Gamat o výkonu 5 kW, které je určeno pro vytápění prostoru o velikosti až 100 m3, má spotřebu 0,59 m3 zemního plynu za hodinu. Topidlo stejného výkonu vyráběné na konci 80. let mělo spotřebu 0,697 m3/hod. Výměnou topidla bychom tedy okamžitě dosáhli patnáctiprocentní úspory zemního plynu. A to přece stojí za to!