Článek
Na první jarní květy se může těšit ten, kdo si na podzim dal tu práci a uschoval v kypré, v tu dobu ještě vyhřáté půdě poklad v podobě cibulek nejrůznějších druhů sasanek, křehkých ladoniček, zlatých talovínů, sněženek, bledulí a zářivých narcisů a tulipánů.
Barevnou podívanou ve vrcholném létě a na podzim nám předvedou cibule a hlízy vysazené na jaře, např. statné mečíky, exotická dosna indická nebo ozdobné koule česneku obrovského.
Pestrost a všestrannost cibulnatých a hlíznatých rostlin umožňuje vytvářet po celý rok stále nové kvetoucí kreace. Kdekoli v záhonu doprovázejí trvalky, v sadu či parku postupem času tvoří nejhezčí a nejpestřejší koberce, potěší ale i jednoduše zasazené v misce či květináči.
.: Šafrán Sieberův.foto: Právo/Adéla Taitlová
Květy z parapetu
V domácím prostředí je vyšší teplota, tím rostliny přimějeme k rychlejšímu rozevření květů a tak udělají radost o něco dříve, než začnou vykvétat venku na zahrádce. K nejoblíbenějším patří silně vonící hyacinty. Po odkvětu je můžeme uložit do volné přírody, kde mohou pokračovat v přirozeném životním cyklu.
Potěší i na trávníku
Hloubka výsadby závisí vždy na druhu a velikosti cibule a rovněž na vlastnostech půdy. Zlaté pravidlo: hloubka by měla odpovídat dvoj- až trojnásobku výšky dané cibule. Nic však nepokazíme, budou-li o pár centimetrů níže.
Působivé je, když cibulky na plochu trávníku jen tak rozhodíme a zasadíme tam, kam dopadly. Krásně vypadají vysazené v hloučku třeba po pěti. Časem se díky dceřiným cibulkám rozrostou a vytvoří bohaté trsy, které pak můžeme jednoduše rozdělit a přesadit na nové stanoviště.
.: Šafrán jarní - Yellow Mammon (vlevo), Narcis bramboříkovitý (vpravo).foto: Právo/Adéla Taitlová
Nároky na péči
Když opadne poslední okvětní lístek, rostliny potřebují zastřihnout zhruba v jedné třetině nad zemí, aby se předešlo zbytečnému vysílení z uzrávání semen a plodů. Potřebují klid na to, aby mohly tzv. zatáhnout. Okamžitým sestřižením těsně nad zemí by přišly o živiny a energii, kterou se zásobí pro příští sezonu.
Cibulnaté a hlíznaté rostliny se řadí mezi trvalky, které bez větších obtíží přežívají v půdě. Podzemní části vyzvedneme. Nejsou-li poškozené, necháme je oschnout.
Cibulnaté a hlíznaté rostliny se řadí mezi trvalky, které bez větších obtíží přežívají v půdě. Podzemní části vyzvedneme. Nejsou-li poškozené, necháme je oschnout. Po označení jmenovkami je uložíme do lísek na suché a chladné místo, kde přečkají do příštího vysazení.
Jak kupovat cibuloviny
Cibulky by vždy měly na první pohled vypadat zdravě a čerstvě. Vybíráme takové, které jsou na omak tvrdé, ale přesto jakoby elastické, poměrně těžké a čím větší, tím lepší. * Na povrchu nesmí mít žádné rány a hnilobné skvrny. Kvalitním výběrem od počátku zaručíte zdárný výsledek na konci.