Článek
Firma zabývající se sanací a izolací vlhkého zdiva určí intenzitu vlhkosti stěn i konstrukcí, navrhne zásah, který zlikviduje příčinu vlhkosti a prevenci proti jejímu opakovanému průniku.
Účinnost použitých technologií se odvíjí od správné diagnostiky, precizního provedení a použití kvalitních certifikovaných materiálů.
Klasické metody
Podřezání vlhkého zdiva řetězovou pilou (od 1350 až 1500 Kč/m2) s následným vkládáním hydroizolace do prořezané spáry chrání proti vzlínání zemní vlhkosti. Komplikované zdivo jako třeba kámen, beton se řeže diamantovým lanem (zhruba 2500 Kč/m2).
Pomohou také izolační desky strojně zarážené do zdiva (od 1750 Kč/m2), aniž by docházelo k jeho otevření. Desky na sebe navazují zámky a vytvářejí kapilárně nepropustnou nerezavějící uzávěru.
Zdivo odvětráme obvodovým kanálem kolem celého objektu pod úrovní terénu až k základům. Je třeba ho také tepelně izolovat nenasákavou tepelnou izolací.
Vzduchovou mezeru pro odvětrávání interiérové zdi vytvoří předsazené stěny např. z cihel, tvarovek, ze sádrokartonu. Jejich vnitřní stranu je nutné ošetřit hydroizolačním nátěrem a zajistit cirkulaci vzduchu.
Elektrofyzikální metoda
Laik ji vnímá jako umístění počítačové řídicí jednotky v podobě krabičky, která se přichytí na zeď a zapne do elektrického proudu.
Místo instalace tohoto systému musí odborník najít pečlivým měřením vlhkosti, teploty zdiva i místnosti, relativní vlhkosti vzduchu. Údaje zaznamená a asi tři měsíce po instalaci měření opakuje, vyhodnotí a data opět zaprotokoluje. Proces opakuje podle potřeby, za dva tři roky by vysoušení mělo být u konce.
Využití systému nevyžaduje náročné stavební úpravy a provozní náklady (asi 250 Kč ročně) jsou minimální. Cena dražších systémů se pohybuje kolem 40 000 Kč, slibuje však vysušení a odsolení základů, zdiva a ochranu stavby před vzlínavou zemní vlhkostí. Urychlí také vysušení novostavby.
K technologiím založeným na elektrofyzikálních principech patří dále např. elekroosmóza (aktivní i pasivní), galvanoosmóza, mikrovlnné vysušování.
Chemická injektáž
Impregnuje zdivo (kámen, smíšené zdivo, hliněné cihly), čímž přeruší vzlínání vlhkosti. Těsnicí a hydrofobizační clony se injektují do zdiva tlakem i beztlakově.
Počítat musíme s oklepáním poškozených omítek nejen v místě viditelných škod, ale ještě do výšky zhruba shodné s tloušťkou zdiva. Následuje vrtání otvorů a proškrábnutí spár do hloubky 20 mm. Izolace ve zdivu by měla působit až dvacet let, vysušení vlhké zdi trvá dva roky.
Praktickému provedení opět předchází diagnostika stupně postižení zdiva, složení vody a obsah solí v něm rozpuštěných. Cena se liší podle jeho typu od 1700 Kč/m2 do 2400 Kč/m2.
Spreje a další pomocníci
V koupelně, kuchyni a někdy i v nevětraných mezerách mezi stěnou a nábytkem nebývá o zvýšenou vlhkost nouze. Na povrchovou plíseň v podobě malých černých teček postačí speciální dezinfekce, sanační nátěry na interiérové omítky, které likvidují plísně, houby, řasy a bakterie. Využít můžeme i prostředky na biologické bázi, které odstraňují plísně i z nevysušené omítky.
Přípravky aplikujeme vždy podle doporučeného návodu, nikdy plíseň nestíráme, neseškrabujeme na sucho! Používáme rukavice a chráníme oči!
Pokud se plíseň objevuje na povrchu stěn či stropu pravidelně, oškrábeme plochu podstatně přesahující místo viditelného výskytu. Ošetříme pak sanačním nátěrem, stěrkou s přísadou biocidu.
Mohlo by vás zajímat na Proženy.cz:
Preventivní kroky
Kontrolujeme a udržujeme stavbu. Za vlhkostí v konstrukci stavby jsou většinou již nedostačující původní hydroizolace, poškozené svody dešťové vody ze střechy i od domu, dlouhodobě mokrá zemina u základů, měnící se hladina podzemní vody.
Hlídáme vlhkost. Vhodný je digitální vlhkoměr, který bývá i součástí třeba pokojového teploměru. Ideální vlhkost v interiéru je v rozmezí 45 až 60 % při teplotě v místnosti na 21 °C. Kuchyň odvětráváme digestoří, kde nelze větrat, použijeme odvlhčovač vzduchu, např. s absorpčními tabletami.
Necháme dýchat zdi. Nábytek neumisťujeme těsně ke stěnám, kde už se jednou objevila plíseň. Necháme zdi dýchat, mezi nábytkem a stěnou má být mezera 5 až 10 cm.
Solární panely. Teplovzdušné solární panely, např. Solar Venti, celoročně objekt větrají a odvlhčují tak, že vzduch vháněný dovnitř vytlačuje různými netěsnostmi nebo jinou ventilací vlhkost z domu.