Článek
Před samotným výběrem sekačky si ujasníme, jak velká je plocha, kterou budeme sekat, zda je terén členitý nebo rovný, jaké máme nároky na obsluhu sekačky, jak často budeme sekat, kdo bude se sekačkou pracovat, jaký typ porostu budeme sekat.
Dobrým řešením pro udržování trávníku jsou rotační sekačky se sběrným košem, kam se dostane kromě posečené trávy i spadané listí a jiné nečistoty z trávníku. Pro správný vývoj trávníku sečeme třetinu jeho výšky.
Rozhodovat se budeme většinou mezi elektrickou, benzínovou, a dnes už i aku sekačkou. Elektrické jsou lehké a lépe se ovládají, benzínové nepotřebují přístup ke zdroji energie, zato mají vyšší výkon a obvykle širší záběr. Aku sekačky jsou ekologické, jsou však limitovány nabíjecím zařízením a délkou výdrže nabití.
Rotační sekačky
Pro elektrické rotační sekačky je typická snadná údržba, nízká hlučnost, nižší provozní náklady, možnost sečení svažitých ploch a nižší cena. Ale vyžadují přístup ke zdroji elektřiny. Hodí se všude tam, kde udržujeme trávník třeba na malé předzahrádce. Obvykle si vystačíme se sekačkou o výkonu až 1800 W.
Rotační sekačky poháněné benzinovým motorem si pořizujeme na větší plochy. Nejenže se zbavíme elektrického kabelu, ale získáme sekačku s výkonem až 6,5 HP. Máme-li zahradu na svažitém terénu, dáme přednost rotační sekačce s pojezdem, který výrazně usnadní obsluhu. Stroj nemusíme obtížně tlačit, jede sám a práce je mnohem komfortnější.
Rotační motorové sekačky se osvědčily již na plochách nad 400 m² s vyššími a hustšími travními porosty. Jsou výkonnější, ale vyžadují větší pozornost při údržbě.
Strunové sekačky
Máme-li na zahradě špatně přístupná místa, pořídíme si sekačku strunovou. Snadno se dostane pod keře a stromy i do různých zákoutí, poseče pruhy kolem plotů, okraje u zdí, schodů a záhonů. Jejich předností je štíhlá konstrukce, nízká hmotnost a snadná obsluha.
Benzínové strunové sekačky ručí za čistý střih díky vysokým otáčkám motoru a strunové technice sečení. Ani vyšší tráva pro ně není problém.
Navíc oceníme vyšší výkon a nezávislost na připojení ke zdroji elektřiny.
Elektrické strunové sekačky nejsou tak hlučné, ani náročné na údržbu, ale mají nižší výkon a potřebují elektrickou přípojku.
Vřetenové sekačky
Vřetenová sekačka je šetrná k trávě. Stébla nejsou roztřepená ani nežloutnou. Rychle s ní upravíme menší až středně velké travnaté plochy. Dokonalý střih zajišťuje vřetenový nůž ze speciální tvrzené oceli s precizním broušením a bezdotykovou technikou řezu.
Bubnové sekačky
Bubnové sekačky mají širokou škálu využití, jsou specialistou na trávu vysokou až 150 cm, sekají na rovině i na horských stráních, nezaleknou se ani přerostlé trávy na rozlehlé louce. Jsou výkonné a díky nízké hmotnosti snadno ovladatelné.
Robotické sekačky
Současným trendem jsou robotické sekačky poháněné lithiovou baterií, které se starají o vitalitu trávníku a po naprogramování pracují zcela samostatně.
K výhodám robotů patří významná úspora času, minimální provozní náklady a žádný travní odpad. Nejjemnější kousky posekané trávy se totiž mění u kořínků na ekologické hnojivo. Tyto sekačky jsou zárukou vždy perfektně posekaného trávníku se svěžím vzhledem.
Velikost sečené plochy podle šíře záběru: | |
---|---|
záběr 32 cm | do 200 m² |
záběr 40 cm | do 350 m² |
záběr 40-45 cm | do 500 m² |
záběr 45-53 cm | do 1000 m² |
záběr nad 53 cm | nad 1000 m² |
Vertikutátory
Díky vertikutátorům snadno odstraníme travní plsť a zamechovanou trávu. Vertikutátor přeseká travní výběžky, čímž podpoří tvorbu nových výhonků. Zároveň lehce nakypří povrch půdy, který pak lépe přijímá vláhu, živiny a vzduch.
Volíme stroje s plynulým nastavením nožů. Ideální hloubka vertikutace je několik milimetrů. Vhodným obdobím pro vertikutaci trávníku je přelom března a dubna a pak přelom srpna a září, nejlépe dva dny po dešti, kdy trávník není příliš mokrý.
Křovinořezy
Křovinořezem udržujeme přerostlé a zaplevelené a zarostlé plochy náletovými dřevinami. Vhodný stroj vybíráme podle druhu a frekvence čistění porostu. Rukojeť a nosná trubka mají být dostatečně ochráněny před vibracemi, otočná rukojeť usnadňuje přenášení a skladování a teleskopická nosná trubka pomáhá při úpravě rohů a keřů. Vyplatí se stroj s motorovou částí, kterou lze nosit na zádech.
Jak připravit sekačku před sezónou |
---|
Radí Petr Novák, specialista Bauhausu |
Kartáčem a vodou odstraníme zbytky travin, listí a zeminy včetně míst pod kryty nebo na žebrování motoru. Škrábance na extrémně namáhaných místech ošetříme proti korozi silikonovým olejovým filmem. Nabrousíme a vyvážíme nože, aby sekačka nevibrovala a nezpůsobovala nadměrný hluk. Promažeme veškeré pohyblivé součásti motoru. Šroubové spoje ošetříme vazelínou. U elektrických strojů zkontrolujeme přívodní kabel, u sekaček s pojezdem zkontrolujeme klínový řemen - má být napnutý, nikoli zpuchřelý. U motorových sekaček vyměníme před sezónou olej, nedoléváme! To platí i pro vzduchový filtr. Vyměníme svíčku v zapalování. Kromě úspory paliva tak zajistíme snadné startování. Za správný chod sekačky ručí optimálně seřízený motor. |
Při správné údržbě benzínového motoru docílíme: |
Prodloužení trvanlivosti motoru, snížení spotřeby benzínu až o 30 %, snížení motorových emisí až o 50 % a zvýšení výkonu až o 7,5 % |