Článek
S nastávajícím chladným a vlhkým obdobím nesmíme zapomenout větrat alespoň dvakrát denně a rozumně topit. Plísně totiž nesnášejí průvan a sucho. Je chybou šetřit na topení tak, že se rodina schází v jedné vyhřáté místnosti, zatímco v ostatních pokojích je zima. Rozdíl mezi vnitřními teplotami je pak natolik velký, že na straně zdi v teplejší místnosti dochází ke kondenzaci vodních par a zdi vlhnou.
Lepší je vyhřívat celý byt (někde více, jinde o dva stupínky méně) a větrat všude, krátce, ale intenzivně, nejlépe v době, kdy venku neprší nebo není hustá mlha.
Optimální vlhkost v domácnosti by neměla přesahovat 50% hranici. Zjistit to můžeme vlhkoměrem.
Vlhkost v bytě vzroste po každém vaření, sušení prádla či horké lázni v koupelně. Hodně vody se odpařuje i z akvária. Můžeme si sice také pochvalovat, že nová plastová okna dobře těsní, ale brání tím cirkulaci vzduchu a drží v bytě vlhký teplý vzduch. Proto se vyplatí využívat mikroventilaci.
Jak na povrchovou plíseň
Většina lidí sáhne po čisticím prostředku Savo. Ten se hodí zejména v případě, že plíseň není příliš rozšířená a vznikla kondenzací par uvnitř v bytě. Tedy předpokládáme, že zdi jsou jinak suché.
Nejpoužívanějšími pomocníky v boji s povrchovou plísní jsou postřiky označované jako biocidy (Savo, Fungispray), které stojí do stokoruny.
Rozhodneme-li se vypořádat s plísní sami, nikdy ji neškrábeme ze zdi nasucho - tak bychom rozprášili výtrusy plísně do prostoru. Z tohoto důvodu v době čištění také zavřeme dveře do ostatních místností.
Nasadíme si ochrannou roušku, abychom nevdechovali spóry plísně, které mohu způsobit alergickou reakci. Postříkáme povrch prostředkem s biocidy ze vzdálenosti 5 až 10 cm v širší vrstvě. Necháme působit půl hodiny a setřeme.
Když je plíseň hlouběji…
Objeví-li se plíseň znovu, zapátráme po příčině a sáhneme po razantnějším opatření. Která patří k základním?
Nová omítka nebo tapety - nejprve je nutné odstranit omítku nebo tapetu. Omítku osekáme a naneseme novou, pokud možno s přísadou biocidu. Při aplikaci nových tapet použijeme lepidlo obsahující fungicidní látky, zabraňující tomu, aby se plísně opět vrátily. Jestliže nezabere ani to a plíseň se po čase objeví znovu, stavební úpravy budou nezbytné. Buď přidáme z venkovní strany izolační vrstvu, nebo obnovíme izolaci proti vzlínající vodě ze země, která se dostává nahoru malými póry ve stavebním materiálu.
Injektáže pomohou v případech tzv. vzlínající vlhkosti a provést je může šikovnější domácí kutil (viz FOTOBOX Zavedení emulzní pasty…). O co jde? Zavlhlé zdivo se napouští látkou, která ho impregnuje a vytváří hydrofobizovanou (vodonesmáčivou) vrstvu proti vzlínající vlhkosti. Použít lze polyuretanové směsi či emulzní pastu, díky nimž lze takto vytvořit izolační clonu ve zdivu cihelném, smíšeném, betonovém i z porézního kamene.
Vyhodnotit vzlínající vlhkost by měl sice odborník, ale k orientaci poslouží fakt, že známky vlhkosti dosahují v takovém případě do výšky 1,5 m od země. Podlahové lišty jsou vlhké nebo shnilé. Na stěně se vytváří solný pás. Příčinou jsou soli obsažené ve vodě pronikající vzhůru a ukládající se v pórech materiálů. Na povrchu zdiva pak po odpaření vody krystalizují. Zlikvidovat solný pás lze podobně jako vzlínající vlhkost: omítku a spáry je ale nutné oškrábat do hloubky nejméně jeden centimetr, aplikační otvory se vyvrtávají asi 15 cm nad úrovní terénu.
Zavedení emulzní pasty proti vzlínající vlhkosti | |
---|---|
1. Vrtákem o průměru 12 mm vyvrtáme otvory do maltové spáry izolované zdi tak, aby středy otvorů byly od sebe 120 mm. Otvory vyvrtáme do hloubky mírně menší, než je tloušťka stěny. | |
2. Odšroubujeme nástavec trysky z pistole a vložíme náplň. | |
3. Ostrým nožem propíchneme náplň. | |
4. Vložíme trysku zpět a pevně ji zašroubujeme. | |
5. Vložíme trysku pistole zcela do předvrtaného otvoru. Stiskneme kohoutek pistole a vyplníme celý otvor až po 1 cm od okraje. | |
6. Stejným způsobem vyplníme další otvory emulzní pastou proti vzlínající vlhkosti. Při ošetřování omítnutých zdí musíme odstranit omítku a znovu stěnu omítnout. | |
FOTA: archiv firmy DRYZONE |
Odvětrávací systémy patří mezi tzv. pasivní techniky sanace. Ve zdivu, vedle zdiva a pod podlahou se vytvoří průduchy. Nebo se před stěnou vytvoří přizdívka či obkladem mezera, z nichž je vlhkost odváděna. Ve vzniklém prostoru je potřeba zajistit nasávání a odvádění vzduchu.
Mechanické izolace by měla provádět stavební firma. K nejúčinnějším řešením patří oddělení zdiva pevnou zábranou, kdy se nerezové ocelové plechy strojně zatloukají do vlhkého zdiva, aniž se předem prořezává. U rodinného domku tyto práce trvají až dva dny, zeď by měla být poté suchá až 80 let.
Podřezání vlhkého zdiva umožňuje po prořezání spáry vložit izolační fólii silnou 2 mm. Zdivo se zaklínuje pevnostními klíny a spára zainjektuje cementovou směsí. Materiály vydrží 50 let.
Pomocníci v prevenci |
---|
Přístroj fungující na základě elektroosmózy stoupající vodu zatlačuje zpět do země. Pořizovací náklady tohoto přístroje včetně montáže přijdou zhruba na 100 000 Kč. |
Krystalizační stěrky fungují jako hydroizolační pláty, které se nanášejí na zeď stěrkou. Cena směsi se v průměru pohybuje okolo 700 Kč za 25 kg směsi. |
Odvlhčovače vzduchu s granulemi přijdou na 300 až 400 Kč. Odvlhčovač pro 20 l vzduchu stojí kolem 5500 Kč. O tisícovku dražší jsou pak odvlhčovače s UV lampou, která zabíjí bakterie a choroboplodné zárodky. Odvlhčovače si lze také půjčit za necelé dvě stovky na den. |
Odtahová digestoř stojí od 2000 Kč výše. Pozor, tzv. recirkulační odsavače pouze odstraňují nepříjemné pachy, vlhkost v místnosti zůstává. |
Čisticí prostředky s biocidem stojí kolem 100 Kč. |
Proč vlhnou zdi
Zdivo je vystavováno celé řadě vlhkostních vlivů. Vzlínající voda proniká do zdiva při chybějící nebo již nefunkční vodorovné a svislé hydroizolaci.
Rozpustné soli, které putují zdivem společně s pronikající vodou, se ukládají v pórech materiálů. Na povrchu zdiva soli vlivem odpařování vody krystalizují a způsobují známá poškození nátěrů, omítek a zdiva.
Základní prevence proti plísním
Udržujeme vlhkost v bytě mezi 40 a 50 %.
Větráme zejména při takových činnostech, jako jsou vaření, koupání, chov rybiček v akváriích či sušení prádla na sušácích a radiátorech. Plísně přímo nesnášejí průvan a sucho!
Čistíme inkriminovaná místa alkoholem, čpavkem nebo octem.
Na místě opakovaného výskytu oškrábeme malbu nebo tapetu, a to vždy ve větší ploše, než se plíseň vyskytuje. Prostor pak minimálně dvakrát natřeme nebo postříkáme protiplísňovým prostředkem.
Zkontrolujeme těsnost lišt překrývajících spáry okenních rámů a balkónových dveří. Mezery vyplníme polyuretanovou pěnou.
Neumisťujeme nábytek těsně ke stěnám. Ideální mezera k zachování proudění vzduchu je 5 cm od zdi.
Na stěny používejme barvy s obsahem vápna nebo silikátu.
Do kuchyně instalujeme odtahovou digestoř, včas vynášíme odpadky a pravidelně odmrazujeme chladničku a mrazák.
Hygroskopickou vlhkost zdiva tvoří soli, které přijímají vlhkost i ze vzduchu. Zavlhlé zdivo má nízký tepelný odpor. Např. u cihly s 10% vlhkostí je tepelný odpor cca o 50 % nižší. To přispívá ke kondenzaci vodních par na povrchu, ale i uvnitř zdiva - povrchová a kapilární kondenzace.