Článek
Jedním ze základních parametrů, podle nichž budeme ručníky a osušky vybírat, je gramáž, neboli hmotnost na metr. Kvalitní výrobky mají číslo 450 g/m2 a vyšší. Hmotnost na metr čtvereční však není jediným důležitým ukazatelem, proto bereme v úvahu i délku vláken a smyček. Díky smyčkám vláken jsou ručníky nadýchané.
O stupni nadýchanosti rozhoduje výška vlasu. Dlouhý vlas je zvláště měkký, naopak krátký a hustý zajišťuje masážní efekt. Delší smyčka také zaručuje vyšší savost a absorpci vody. Takové ručníky lépe suší.
Bambus do nevětraných koupelen
Hustota a délka smyček se projevuje i na ceně ručníků. Jednosmyčkové patří mezi nejlevnější, na opačném konci stojí tzv. postřižené froté neboli velur, které jsou lesklé a vytváří efekt sametového povrchu.
Oblíbené jsou ručníky s přídavkem lnu, jsou tenčí a chladivější a hodí se proto třeba do sauny.
Dlouhodobě nejžádanější jsou ručníky z bavlny, i když stoprocentní bavlna nemusí být vždy tou nejlepší volbou.
Do koupelny bez přirozeného větrání jsou vhodné spíš ručníky a osušky s bambusovou viskózou. Bambus má přirozenou antibiotickou funkci, nevznikají v něm plísně, ani se nemnoží bakterie. Nedochází proto ke vzniku nepříjemných pachů. Savost ručníků s bambusovým vláknem je navíc třikrát vyšší než u jiných materiálů, protože tato vlákna jsou při mikroskopickém zkoumání v řezu dutá. Ručníky z bavlny a z bambusové viskózy mají gramáž až 720 g/m2.
Zkrátka nepřijdou ani milovníci ekotextilií. Mohou si koupit froté produkty vyrobené ze 100% biologicky odbouratelné bavlny a barvené pouze přírodními barvivy.
Mírné sražení po praní je normální
Ani koupě kvalitního ručníku nezaručí jeho měkkost, hebkost a stálobarevnost. Péče o něj má svá pravidla. Před prvním použitím ručník dvakrát vypereme. Při praní se uvolní volná vlákna a ta zbylá se srazí a utáhnou. Ideální je sušení v sušičce, kde se volná vlákna od ručníku dobře oddělí, čímž se prodlouží jejich životnost.
Prací prostředek vždy dávkujeme podle pokynů výrobce. Při nadměrném množství se ve vláknech usazují jeho zbytky, vlákna pak tvrdnou a barvy blednou. Příliš málo prášku nebo gelu naopak vede k nízkému odkalování vody, což rovněž může způsobit ztvrdnutí tkaniny.
Samozřejmostí je oddělené praní podle barev a v prášcích a gelech k tomu určených. Univerzální prací prostředky obsahují bělicí substance a optické zesvětlovače, proto by se měly používat výlučně pro bílé froté ručníky.
Nepoužíváme aviváž, která na ručnících ulpí jako film a vlákna slepí k sobě. Ručníky tím významně ztratí nejen savost, ale i hebkost a měkkost. A díky změkčovačům se na ručnících tvoří žmolky.
Dobré a kvalitní froté se vyznačuje použitím hebkých bavlněných přízí, proto nemůže být absolutně nesrážlivé. Nadměrnému srážení se vyhneme, když ještě vlhké a později i zcela suché ručníky krátce natáhneme rukou a vytvarujeme.
Správná péče o ručníky a osušky
1. Před prvním použitím ručníky dvakrát vypereme a usušíme v sušičce, či necháme volně uschnout, aniž bychom se do nich utřeli. Vlákna se zatáhnou a prodlouží se jejich životnost.
2. Dodržujeme předepsané dávkování prášku. Hodně prášku se ve vláknech usazuje a barvy blednou. Málo prášku vede k nízkému odkalování vody a následnému ztvrdnutí tkaniny.
3. Dodržujeme oddělené praní podle barev.
4. Barevné ručníky pereme v tekutém pracím prostředku, který se lépe rozpouští.
5. Na barevné prádlo zvolíme prášek nebo gel s označením color (bez optických zesvětlovačů). Na bílé ručníky používáme prášek, nikoli gel určený pro bílé prádlo. Optické zesvětlovače jsou pouze v sypkém prášku; gely pro bílé prádlo nejsou zdaleka tak výkonné jako prášky.
6. Nepoužíváme aviváž, ta vlákna slepí k sobě a ručníky ztratí měkkost. Může také zapříčinit tvorbu žmolků. U bílých a světlých ručníků může barevná aviváž způsobit i jejich zešednutí či zaprání.
7. Dodržujeme předepsané plnění pračky. Při přeplnění nebo naopak nedostatečném naplnění by třením o buben mohlo rovněž dojít k tvorbě žmolků.
8. Ideální je sušička, která vlákna nejen usuší, ale i načechrá.
9. Sušení na radiátoru nebo na přímém slunci ručníkům škodí, vlákna se mohou polámat.
10. Ručníky ani osušky nežehlíme, smyčky by se zploštěly, polámaly a ztratily savost.
Rady a tipy
- Dojde-li k vytažení vláken, vždy je nakrátko zastřihneme. Ručník je tkaný tak, že se mu při zastřižení vytaženého vlákna nic nestane.
- Abychom se vytažení vláken vyvarovali, nikdy nepereme ručníky s oděvy, které mají háčky, zipy nebo suché zipy.
- I když je froté kvalitní, tvoří se na něm zpočátku žmolky. Hlavně u froté částí s vysokým vlasem, zejména u tkanin jakosti velur. Po pátém až šestém praní by měly žmolky vymizet.
- Nežádoucí tvorbě žmolků předejdeme správným plněním pračky. Textil se při praní nesmí třít o buben, k čemuž dochází, pokud je pračka přeplněná nebo naopak naplněná nedostatečně.