Článek
V krátkosti si připomeňme, že i pro televizi zavěšenou na zdi platí pravidla o zdravém sledování z dostatečné vzdálenosti, ale také ve správné výšce. Plochá obrazovka zavěšená dva metry nad zemí působí dost možná efektně, leč dívat se na ni ze sedačky se zakloněnou hlavou je trestem.
„Nejprve je potřeba si určit individuální zvyklosti rodiny. Vhodné je vymyslet kompromis, který bude vyhovovat všem členům rodiny. Pokud má TV sloužit k pozorování primárně ze sedací soupravy, pak bych doporučil dodržet úroveň očí. Doporučená pozorovací vzdálenost je 2,5krát uhlopříčka TV. Pokud vaše TV disponuje vysokou kvalitou zobrazení, pak lze instalovat větší uhlopříčku než podle doporučeného pravidla vzdálenosti. Díky širokým pozorovacím úhlům dnešních TV je velmi oblíbené pověsit TV na zeď jako obraz - co nejblíže ke zdi,” radí Miroslav Mlčůch, technický ředitel Voix.
Dříve, než vezmeme do ruky vrtačku, abychom připravili otvory ve zdi, pořádně počítejme a promýšlejme. Začít musíme už u rozmístění nábytku v místnosti.
Jakmile televize jednou pevně visí, nebude už tak snadné hýbat se sedací soupravou, eventuálně dalším zařízením. Je proto lepší si uspořádání obývacího či jiného pokoje nejprve dobře promyslet, a teprve podle toho vyměřit umístění televize.
Bolestí nesprávně zvoleného místa televize mohou být odlesky svítidel z jiných místností, nebo například zapadající slunce...
Nejenom v obývacím pokoji lidé ale sledují televizi. Velmi často mívá obrazovka své místo i na stěně v ložnici, aby majitele ukolébala ke spánku.
Rovněž v tomto případě je potřeba dobře odměřit výšku, aby sledování z postele bylo skutečně pohodlné. Zde proto naopak umisťujeme televizi o něco výše.
Držáky na stěnu
Pro připevnění televize na stěnu lze použít speciálních držáků. Televize mají pro uchycení jejich prostřednictvím na zadní straně přípravu v podobě otvorů, do nichž se držák přišroubuje.
Rozteč těchto otvorů není bohužel unifikovaná, proto je potřeba při výběru držáku dát pozor na to, aby měl tu správnou. Při výběru držáku rovněž hledíme na jeho maximální nosnost.
Na trhu je spousta držáků, velice elegantně pak působí modely, které umožňují přichytit televizi ke stěně co nejblíže, aby vypadala jako obraz. Část držáku, která se připevňuje na zeď, přivrtáváme tzv. na hmoždinky.
Abychom měli jistotu, že bude televize opravdu rovně, nezapomene si k vyznačování otvorů na stěně přibrat vodováhu...
Specialitou je pak řešení, kdy výrobce počítá u televize už jenom s jejím zavěšením na zeď, a proto místo klasického stojanu zakomponuje držák přímo do těla televize.
„Koncept je pojmenován jako Gallery Design TV a jedná se o důmyslné technické řešení se speciálně vyvinutým nástěnným držákem, který zákazníci najdou přímo v balení. Celý koncept je řešen formou zapuštěného závěsného zařízení přímo do TV, kdy po instalaci přístroje na zeď TV zcela přiléhá bez jakékoliv mezery,” vysvětluje Lukáš Paroulek, produktový manažer LG Electronics.
LG přitom není jedinou společností, která se na podobné televizory specializuje. Například jihokorejský Samsung nabízí model Frame, který na první pohled připomíná nějaký obraz, a to především díky masivním rámečkům. Na zdi najde tento model využití i ve chvílích, kdy zrovna nesledujeme televizní vysílání nebo filmy, může totiž v režimu Art zobrazovat umělecká díla v digitální podobě, a to včetně obrazů a fotografií, a dokáže tak proměnit obytný prostor v uměleckou galerii.
Víte, jak umístit reproduktory? |
---|
Výškový reproduktor soustavy by měl být přibližně v úrovni uší sedícího člověka. Reproduktory pak umístěte na základnu pomyslného rovnostranného trojúhelníku se vzdálenostmi 2-2,5 m kvůli dobrému pravolevému rozlišení. Podle vybraného typu soustavy se pak individuálně umísťují blíže ke zdi, či naopak více do prostoru poslechového prostoru. Díky správnému umístění tak v místě sedačky vznikne ideální poslechové místo, tzv. „sweetspot”, kde je vnímaná reprodukce hudby a zvuků nejlepší možná. |
Anketa
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.