Článek
Praskliny okolo dveřních zárubní či oken vznikají kvůli vzájemným pohybům daným rozdílnou tepelnou roztažností různých materiálů, sesedáním stavebních prvků, případně změnou rozměrů dřevěných dílů vlivem sesychání či naopak bobtnání dřeva.
Když se nám tuto věc nepodaří podchytit už v zárodku, tedy při stavbě domu či instalaci nových oken a dveří, musíme vyřešit aspoň následky špatného provedení. V zásadě máme čtyři možnosti.
Akrylátový tmel
Spáru, pokud je v řádu milimetrů, můžeme vyplnit trvale pružnou hmotou, kterou nanášíme většinou z kartuše. Aplikace je velmi jednoduchá, ale výsledky nejsou dlouhodobě uspokojivé.
Ideální je použít akrylátový tmel na velmi malé trhliny a vyhladit ho do ztracena, aby na povrchu zanechal co nejtenčí vrstvu. Při nanášení ve větším množství či vrstvách má tendenci po vyschnutí zmenšit objem (propadá se), odlupovat se a časem praskat.
Ze zkušenosti doporučujeme na tmelu nešetřit, kvalitní výrobky plní svou funkci prokazatelně po delší dobu, protože si zachovávají pružnost.
Výhodou akrylátových tmelů je možnost jejich přetření běžnými malířskými barvami. Hodí se pro tmelení v rozích, pro plošnou aplikaci vhodné nejsou.
Pro hrubší štukové omítky je vhodné použít štukový akrylátový tmel, který obsahuje zrníčka písku a díky tomu má strukturu podobnou omítce.
Opravné tmely
Další možnosti opravy vydrolené omítky a vyplnění spár nabízejí pastovité tmely, které se nanášejí špachtlí a po vytvrdnutí je lze snadno brousit. Ve srovnání s klasickou vápenocementovou omítkou lépe odolávají pnutí, takže mají menší tendenci k praskání a vydrolování. Jde o hmoty na bázi sádry zušlechtěné dalšími přísadami, většinou různými polymery. Dostanete je buď v malých kelímcích, nebo větších kbelících.
Obdobné druhy se používají při tmelení sádrokartonových desek a přechodů mezi nimi a ostatními stavebními prvky.
Opravné tmely toho zvládnou opravdu hodně, jsou vhodné i pro plošnou aplikaci. Jejich dobré vlastnosti však ještě znásobíme správnou technologií.
Malé spáry proškrábneme a očistíme od prachu. Vyplníme je tmelem a použijeme bandáž, která do budoucna prakticky vylučuje praskání tmelu, i kdyby se tmelené prvky dále mírně hýbaly.
K bandážování se používají různé pásky, které následně přetmelíme, tmel roztáhneme do ztracena a po vytvrdnutí přebrousíme.
Ozdobné lišty
Velmi jednoduchým řešením, které spolehlivě zakryje spáry, jsou různé lišty. Existují v plochém i rohovém provedení, mohou být ze dřeva, MDF či polystyrenu.
Nejlepší je připevnit je přilepením či přišroubováním jen k jedné z obou vzájemně přiléhajících částí, aby byla zachována možnost dilatace.
Přechody mezi lištou a stěnou můžeme následně ještě vytmelit akrylátovým tmelem.
APU lišta
Poslední řešení je nejelegantnější, ale většinou se vyplatí o něm uvažovat při stavbě či rekonstrukci. Dodatečná aplikace je náročná a znamená větší zásah do ostění.
Principem APU lišty je vytvoření pružného přechodu mezi stěnou a rámem okna nebo dveří prostřednictvím gumové hrany. Ta přiléhá k dřevěnému či plastovému rámu a dovoluje dilataci.
Součástí lišty je pruh z armovací mřížky (perlinky), kterým je přichycena v ostění. Když se toto moderní řešení správně provede, je výsledek naprosto dokonalý.
Velmi dobře se s touto lištou pracuje v kombinaci se sádrovými omítkami.
Součástí profilu je také vodicí lišta, která chrání rám okna či zárubně před poškozením při začišťovacích pracích a současně podle ní můžeme hladítkem strhnout omítku do roviny.
Může se vám hodit na službě Zboží.cz: