Článek
Ať už zařizujeme prostor a věci pro spaní, stolování či koupání, vždy volíme kvalitní zpracování a zdravotně nezávadné materiály. Myslíme přitom na bezpečí dítěte i možnost dalšího využití věcí v budoucnu.
Spánek
Kolébku využijeme do 6. měsíce dítěte, pak by vzhledem k jeho přibývajícím pohybovým schopnostem mohla být nebezpečná.
S každou kolébkou se ale ani poté nemusíme loučit. Na trhu jsou k dostání variabilní typy umožňující fixní i houpací polohu a přesun díky kolečkům.
Dětské postýlky mají obvykle rozměry 120 x 60 cm nebo 140 x 70 cm. Pro větší pohodlí i bezpečí volíme polohovatelnou postranici a příčky s maximálními rozestupy 8 cm, aby jimi dítě neprostrčilo hlavičku.
Některé postýlky mají výškově nastavitelné rošty do tří a více úrovní. Matrace by měla být od horní hrany postýlky vzdálena aspoň 60 cm. Je praktické mít ve spodní části postýlky zásuvkový sokl nebo samostatné vysunovací zásuvky na kolečkách pro uskladnění hraček a podobně.
Matrace pro miminka je spíše tvrdší, pěnová, dobře prodyšná. Spící dítě ve vývinu musí mít kvalitně podepřenou páteř, měkká matrace mu spíše škodí.
Vybírat můžeme dětskou matraci z PUR pěny, matraci kokosovou, molitanovou, latexovou, speciální zdravotní matraci z vysoce pružné studené pěny (HR). Na matraci pokládáme prodyšný, snadno pratelný potah.
Přikrývky mají být hebké a hřejivé, z dutých vláken, povlečení s veselými barevnými vzory. Pro vytvoření příjemného prostoru pro dítě kryjeme postýlku lehounkou látkou.
Přebalování
Optimální je přebalovací pult se zabudovanou skříňkou, vespod s volnými policemi nebo zásuvkou pro vše potřebné. Pleny, ubrousky, kosmetiku, ale i hračku, která udrží pozornost dítěte, má maminka hned po ruce.
Je-li vrchní přebalovací nástavec odnímatelný, využijeme později přebalovací pultík jako komodu.
Místy pro přebalení dítěte mohou být postel či pračka. Pak je dobré využívat tvarovanou přebalovací podložku s pevnějšími zvednutými okraji. Dítě je tak chráněno a příliš se nevrtí.
Stolování
Společné stolování aspoň jednou denně je důležité pro celou rodinu. Ke stolu posadíme dítě nejlépe v multifunkční židličce ze snadno omyvatelného plastu.
Jídelní dětské židle bývají skládací, proto dbáme o kvalitní fixace v jednotlivých polohách. Neměly by chybět polohovatelné opěradlo zad, stupátko na nožičky a několikabodové bezpečnostní pásy.
Dítě se ručkami opírá o jídelní pultík s vaničkou, která posbírá, co odpadne nebo steče mimo misku. Vanička může mít zvláštní otvor pro pítko.
Pro snazší přesuny po místnosti bývají židle opatřeny kolečky i brzdou.
Koupání
V prvních měsících života koupeme miminko v ergonomicky tvarovaném kyblíku, kde ho voda obklopuje ze všech stran. Pozor ale na možné převrácení užších výrobků!
Využít můžeme i mini vaničku, v níž je dítě fixováno výstupky ze všech stran. Přesto ale děcku hlavičku raději přidržujeme.
Ergonomicky tvarované mini lehátko umožní rodičům omývat kojence vodou ze sprchy v běžné vaně, stačí do něj dítě položit. Vyplatí se investovat do plovoucí matrace.
Jestliže už dítě samo sedí, pomůže nafukovací sedátko s opěrkou vpředu i vzadu. Hlídáme však, aby dítě sebou při vrtění nesmýklo do strany.
Když se batole pohybuje vestoje s oporou o stěnu vany, položíme na jeho dno protiskluznou podložku, dostatečně měkkou pro případný bezpečný dopad.
Praktické tipy
Chytré přístroje miminko ohlídají
Dohled nad dítětem v noci a ve chvílích, kdy se mu rodiče nevěnují přímo, usnadňují audio a video chůvičky, monitory dechu, pohybu či kombinované přístroje. Co nabízejí?
Snímač pohybu
Nazývaný také monitor dechu alarmem včas upozorní na neobvyklou frekvenci dechu miminka. Pro předčasně narozené děti, kojence s nízkou porodní váhou a zdravotními komplikacemi představuje ochránce před riziky náhlého selhání dechu (SIDS), dušení, dávení. Přístroj je samozřejmě vhodný i pro zdravé miminko.
Snímač obvykle napájejí tužkové baterie.
Snímací desku monitoru umísťujeme pod matraci nebo podložku, na které dítě spí. Přístroj zapínáme po uložení kojence, první nádechy potvrdí signálka bliknutím.
Cena: kvalitní monitory stojí přes 2000 Kč, specializované e-shopy je pronajímají (nájemné za půl roku kolem 850 Kč). Vybíráme baby monitor, který je atestovaný jako zdravotnická pomůcka.
Chůvičky
Internetové video chůvy jsou hitem. Stačí mít připojení na internet a staženou softwarovou aplikaci např. pro iPhone, iPad, tablet, počítač. Kamera u dítěte sleduje jeho pohyb, ovládat ji lze na dálku chytrým telefonem nebo myší počítače.
Díky přenosu signálu po internetu se tablet či chytrý telefon promění na monitorující chůvičku s téměř neomezeným dosahem, kvalitním zvukem a obrazem, který můžeme sledovat přes jakýkoli webový prohlížeč. Internetové chůvy umožňují zpětnou komunikaci rodičů s dítětem prakticky odkudkoli. Sofistikovanější internetové chůvy detekují pohyb a zvuk.
Vzhledem k ochraně dat při sledování dítěte a zbytečnost hlídat ho i z míst, kam by se rodiče dlouho dopravovali, je pro některé z nich internetová chůva diskutabilní. Elektronické chůvy rozlišujeme na nositele zvuku či obrazu, mnohé typy umějí obojí.
Video chůvičky jsou náchylné na rušení (mikrovlnkou, wi-fi, bluetooth). Přenášejí obraz v pásmu 2,4 GHz. Některé výrobky mají oddělený přenos zvuku na jiné frekvenci, takže zastanou i roli audio chůvičky, která v klasické podobě přenáší pouze zvukový signál.
Digitální chůvičky se hodí do měst, mají lepší ochranu proti rušení jinými zařízeními vysílajícími signál než chůvy analogové. Např. technologie DECT zajišťuje jasný zvukový signál, šifrováním dat se stará o bezpečné a soukromé připojení. Kvalitu přenosu ovlivňují vícekanálová technika a citlivost mikrofonu.
Na trhu je i digitální chůvička s vibracemi v podobě náramku na ruku. Analogové přístroje pracují na nižší frekvenci, mají menší počet přenosových kanálů než digitální. Hodí se na venkov a okraje měst, do méně hustých zástaveb.
Ceny: internetové video chůvičky stojí kolem 6000 Kč, ostatní jsou k dostání od 2000 Kč. Pak záleží na kombinacích – za digitální chůvičku zaplatíme 2000 Kč, s LCD mini displejem od 3000 Kč.
Správný nákup
Pro komunikaci na dálku volíme přístroje s obousměrným provozem (2Way), aby rodiče mohli dítě utišit hlasem, pokud jen třeba mírně vrní. Jednosměrný provoz zaručuje pouze signály ze strany miminka.
Je dobré, když má chůvička rodičovskou jednotku, kterou mají dospělí u sebe, a dětskou jednotku umístěnou v blízkosti miminka. K jedné rodičovské jednotce může být i více dětských jednotek na různých místech bytu.
Dosah vzdálenosti udávaný výrobcem považujeme při praktickém využití za přeceněný, zejména se stoupajícím počtem materiálních překážek mezi námi a dítětem. Totéž platí pro dosah venku.
Signálky kontrolující činnost přístroje jsou velmi důležité, ať už jde o kontrolu ztráty signálu (rodičovská a dětská jednotka spolu nekomunikují), nebo kontrolu vybitých baterií. Některé svítící LED diody upozorňují na úrovně hluku, který dítě vydává.
Existují přístroje, které měří vlhkost a teplotu v dětském pokoji. Dokážou nabídnout příjemné osvětlení, tlumení světla, noční vidění, přehrávání souborů MP3.
Vibrační upozornění ocení rodiče se sluchovým postižením.
Co umí chůva a co baby monitor
Elektronická chůvička zprostředkuje přenos zvuku, obrazu nebo obojího. Hodí se do většího bytu i několikapodlažního domu.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.
Baby monitor je zařízení, které sleduje dýchání a pohyby dítěte.