Článek
Než se pustíte do hlavního nátěru, bude to chtít přípravu. Aby totiž nový nátěr dosahoval požadované kvality a vydržel, dřevo musíte nejdříve obrousit od předchozích nátěrů.
„Větší rovné plochy se silnou vrstvou krycí barvy lze obrousit elektrickou bruskou, na menší plochy použijte brusnou houbičku nebo drátěný kartáč. Na těžko dostupná místa můžete použít také ocelovou vlnu,“ radí Radek Kříž, technicko-obchodní zástupce značky Balakryl.
Čím se řídit při nátěrech dřeva, kovů a dalších ploch |
---|
Jak pečovat o dřevěná okna |
Čeho se vyvarovat při natírání kovových předmětů |
Kvalitní nátěr ochrání kov před rzí |
Práci si můžete usnadnit také s čističem na zašedlé dřevo, např. Bondex Renovation. Čistič naneste štětcem a nechte ho chvíli působit. Pokud by někde zůstaly i poté šedé fleky, nátěr opakujte. Pak dřevo vydrhněte ocelovým kartáčem ve směru vláken a opláchněte vodou. Před dalším postupem nechce povrch uschnout.
Jako další krok by měla následovat impregnace, která ochrání starší i nové neošetřené dřevo před hmyzem, houbami a lišejníky. Teprve teď přichází na řadu vrchní nátěr (některé z nich v sobě již obsahují i impregnaci).
Čím dřevo natřít?
Venkovní dřevo lze ošetřit lazurou, olejem, barvou i lakem. Kterou z těchto možností zvolit? To záleží nejen na druhu dřeva, ale také na očekávaném výsledném efektu.
Lazury
Lazury nechávají vyniknout přirozené struktuře dřeva a zachovávají jeho přírodní krásu. Vybírat můžete z lazur tenkovrstvých a silnovrstvých.
„Tenkovrstvá lazura nezanechává na povrchu dřeva film a je celá vsáklá do vrchní vrstvy dřeva,“ popisuje Silvia Dyrcová, zástupce značky Primalex. Hodí se tak zejména pro konstrukční prvky kolem domu, jako jsou pergoly, trámy či plotové prvky.
Silnovrstvá lazura na povrchu dřeva zanechá silnější vrstvu a vytváří tak ještě odolnější bariéru proti povětrnostním vlivům. „Hodí se tak na stavebně-truhlářské výrobky, jakými jsou okna a dveře, je také vhodná pro lavičky a další posezení,“ doplňuje Silvia Dyrcová.
Lazury existují v klasických barevných odstínech, nebo je možné jejich namíchání do požadované barvy. Platí přitom, že čím tmavší odstín je, tím vyšší je UV ochrana.
Oleje na dřevo
Na tvrdé druhy dřeva, např. teak, bangkirai, meranti či akácii se hodí oleje na dřevo. Olej zdůrazní přírodní charakter dřeva, jeho typická povrchová struktura zůstává zachována.
Ve venkovních prostorech bezbarvý olej ale neposkytuje dostatečnou UV ochranu, proto jsou oleje na dřevo tónované pro příslušné dřevo, např. teak nebo modřín.
Laky
„Další možností jsou laky, které na dřevě vytvoří stabilní vrstvu odolnou vůči povětrnostním vlivům,“ říká Monika Linghartová, odbornice z oddělení laků z Hornbachu. Pozor ale, tento povrch je poměrně citlivý! Pokud vznikne prasklinka, do které vnikne voda, dřevo nabobtná a lak roztrhne.
V každém případě, když se rozhodnete pro tuto variantu, sáhněte po lacích určených pro exteriér. Velmi odolné jsou lodní laky.
Barvy
Kdo má rád pestřejší barvy, může vybírat ze široké škály barevných odstínů krycích barev. Hlavně dbejte na to, aby byl výrobek určený pro použití v exteriéru!
Počtem nátěrů nešetřete |
---|
Při natírání vezměte v potaz, na jakou světovou stranu je dřevo umístěno. Jestliže jsou plot nebo dřevěná stěna umístěné na sever či východ, je dobré nátěr provést dvakrát. |
V případě umístění na jižní a západní stranu jsou potřeba tři nátěry. |
Pokud je dřevo stavěno svisle, jsou vhodné dva nátěry, pokud vodorovně, tak tři nátěry. |
Anketa
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.