Článek
Když se snažíme ušetřit tak, že topení úplně vypínáme, je to špatně. V příliš vychladlém bytě je nutné intenzivněji topit a spotřeba je nakonec větší.
Jestliže bydlíme v bytovém domě, je dobré vždy topit minimálně na 16 °C. Tohle teplo už většinou máme v ceně a zaplatíme ho tak jako tak. Připlácíme, až co protopíme navíc.
Regulujte chytře
Kdo chce ušetřit, neměl by všude topit na 25 °C, navíc pro každou místnost je vhodná jiná teplota. V obývacím pokoji je to od 20 do 22 °C, v ložnici postačí 16 až 18 °C. S chodbami je to podobné. Přitopit si můžeme v koupelně.
Obvykle jsme celý den mimo domov, proto se vyplatí pořídit termostat. Udrží teplotu na přijatelném minimu a my ho snadno nastavíme před naším návratem. To samé platí v noci. Termostat se zapne třeba půl hodiny před tím, než nám zazvoní budík. Takže vstáváme do vyhřátého bytu.
Důležité je, aby se teplo z radiátorů dostalo k nám. Záclony a závěsy ho zkrátka drží. Na radiátorech také nesušme prádlo! Existují i fólie, které se nalepí za radiátor - teplo od zdi se tak odráží do místnosti a nevytápí se stěna.
Umíte větrat?
Když cítíme kolem okna závan studeného vzduchu, je to špatně. Stejně tak, když se dveřmi dostává zima z chodby. Vysledujme tato slabá místa a pro začátek kupme těsnění v hobby marketu. U dveří někdy stačí vyšší práh a teplo zůstane uvnitř. Na noc zatáhneme rolety a závěsy.
Pro klima v interiéru je zásadní, jak větráme. Když je venku chladno, větrejme krátce a intenzivně. Okna otevřeme dokořán a vytvoříme průvan. Tak se rychle vymění vzduch, ale o teplo nepřijdeme.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.
Naopak, když větráme dlouho ventilačkou, postupně se ochlazují zdi a my musíme celý byt vytápět znovu.