Článek
Výrobci termoizolačních cihel slibují dobré izolační vlastnosti a rychlý postup výstavby. Při tomto způsobu zateplení je však důležité důsledně dodržet technologický postup, např. při zdění a uložení konstrukčních prvků (stropů a překladů). Jakákoli nepřesnost může vést ke vzniku úniku a tepelných mostů.
Když se rozhodneme pro fasádní zateplení, dokonalá přesnost není tak velkou chybou. Fasádní zateplení obalí dům jako kabát a zabrání únikům tepla. Také je dobré pamatovat na to, že zeď z termoizolačních cihel je tlustší než ta s venkovním fasádním zateplením.
Pasivní dům lze postavit i z cihel
Cihla, nebo fasádní izolace?
Obyčejná, 30cm cihla s vrstvou 16 cm minerální izolace má stejný tepelný odpor jako speciální, 44cm cihla s 28 cm integrované izolace. Za tloušťku 28 cm uvnitř si zákazník připlatí.
Minerální vata na fasádě skvěle tlumí hluk. Rozdíl mezi vzduchovou neprůzvučností cihly plněné polystyrenem a cihly plněné vatou je až 9 dB ve prospěch té s minerální vatou. Proto je důležité zvážit, zda stavíte dům směrem do hlučné ulice, či chcete bydlet v klidu přírody.
Pět tipů, jak omezit hluk pronikající do domácnosti zvenčí
Co s přebytky z fotovoltaiky
Zájem o pořízení vlastní elektrárny prudce stoupá, což podporují rostoucí ceny energií a nestabilita na energetickém trhu.
Posílit svoji nezávislost a získat z toho maximum je možné při využívání akumulačních baterií nebo při prodávání přebytků nespotřebované energie zpět do společné sítě. To je výhodné pro všechny, kteří pravidelně vyrábějí více energie, než spotřebují, nebo nejsou schopni ji uložit do baterií pro pozdější využití.
Dodavatelů nabízejících výkup přebytečné energie je u nás několik. Ceny, které nabízejí, se ale různí, proto se vyplatí jednotlivé nabídky průběžně porovnávat.
Výhodné je najít si na trhu někoho, jehož výkupní ceny jsou fixovány na ceny velkoobchodního trhu. Za přebytečnou elektřinu dodanou do sítě dostanete stejně, kolik byste zaplatili za její odběr.
Mít vlastní elektřinu do zásoby? Jde to
Topí úsporně i v létě
I přes letní sezonu se mohou vyskytnout chladné dny a možnost přitopit si je pak k nezaplacení. Dobrým tipem je určitě speciální radiátor, který lze provozovat ve dvou režimech vytápění. A to jak běžně v rámci teplovodní soustavy, tak i kombinovaně.
Díky elektrické topné tyči instalované přímo do radiátoru ho totiž lze využít jako samostatně sloužící zdroj tepla (elektrický přímotop) i mimo hlavní topnou sezonu, kdy je otopná soustava vypnutá. Je to bezvadné řešení třeba na chatu či chalupu a do prostor, kde byste jinak museli využívat klasické elektrické přímotopy.
Anketa
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.