Článek
Jen v loňském roce zasahovali hasiči podle Petra Kopáčka z generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR u celkem 841 požárů (4,2 % ze všech požárů), které souvisely s provozem topidel a komínů. Škody způsobené těmito požáry se vyšplhaly na téměř 106 mil. Kč, o život přišlo 19 lidí a 89 osob bylo zraněno.
Viníkem je nedbalost
Mezi nejčastější příčiny vzniku požárů patří nesprávná obsluha topidla (149 případů), manipulace se žhavým popelem (101 případů), umístění hořlavých látek v blízkosti topidla (83 případů) nebo špatné umístění či instalace topidla (79 případů). U starších nemovitostí je to pak zazděný trám v komíně (68 případů).
Častou příčinou vzniku požáru byly také jiskry z komína nebo vznícení sazí. Stačí zanedbání údržby nebo chvilka nepozornosti a "ohnivý kohout" může "spolknout" celý náš domov. Proto neuškodí zopakovat si s Petrem Kopáčkem základní pravidla užívání topidel a komínů.
Ještě před topnou sezónou bychom si měli nechat vyčistit kamna a seřídit kotel topení. Topí-li se pevnými palivy, zanesený komín vede nejen ke špatnému hoření, ale roste i nebezpečí vznícení sazí; škvíry v komínovém plášti zase hrozí vznikem požáru na půdě.
Pozor na průduchy
U plynových kotlů je navíc nutná jak čistota komínových průduchů, tak předepsaný tah komína. Mnoha neštěstím může zabránit to, když si sami zkontrolujeme, zda máme řádně upevněný kouřovod, zda není někde spotřebič nebo kouřovod propálený či jestli fungují uzávěry komínových dvířek.
"Uživatel je povinen zajistit pravidelné odborné revize a kontroly stavu spotřebičů nebo čištění a kontroly komínů podle jednotlivých typů tepelných spotřebičů," zdůrazňuje Petr Kopáček.
Zatímco u elektrických spotřebičů můžeme leccos zkontrolovat sami (např. přívodní šňůry, zásuvky i dimenzování pojistek proti případnému zkratu), pravidelnou prohlídku u tepelných spotřebičů na plyn a revizi komínu ponechejme raději na odborníkovi.