Článek
Zejména při pohybovém omezení svěříme náročnější práce profesionálům, ušetříme tak energii a čas.
Když nechceme utratit moc peněz, ponecháme na sobě či na zbytku rodiny jen lehčí úklid.
Jak hledat profíky
Nepodceňujeme reference od dobrých známých. Dnes už i v menších městech existuje služba hodinového manžela. Na internetu najdeme kontakty na úklidové práce a další služby pro domácnost v konkrétním městě, v kraji (např. kdomitoudela.cz, hospodynky.cz nebo teticky.cz).
Výhodou referencí na sociálních sítích je jejich dostupnost, nevýhodou relativní důvěryhodnost.
Solidnost firmy zvyšuje certifikát, doložené pojištění za způsobené škody při úklidu, kvalitní smlouva o dílo nebo členství v profesní organizaci.
Mnoho úklidových firem i specializovaných živnostníků nalezneme na webových stránkách České asociace úklidu a čištění (cac-clean.cz).
Nejvyšší čas na objednávky
Odborníky na úklid objednáváme nejlépe už koncem listopadu, v předvánočním čase by už kvůli zvýšenému zájmu mohli mít obsazené termíny. Ještě před jednáním s firmou si ujasníme, co vlastně chceme vyklidit, vyčistit.
Profíci v cenících většinou uvádějí kalkulace za vyčištění typu a plochy oken (jednoduchá, dvojitá šroubovací), specifikují materiál a plochu koberců, podlah (dřevo, laminát, dlažba) i potahů (čalounění, kůže). Má to svůj význam, každý materiál vyžaduje jinou údržbu a čisticí prostředky.
Cena může být uvedena i za hodinu práce, což je obvykle 130–160 Kč. Firmy většinou zvažují relevanci zakázky, takže úklid pod stanovenou minimální cenu nebo pod minimální plochu (koberců, oken) ani neprovádějí. Je dobré se také zeptat na cenu za dopravu.
Jsme-li s firmou spokojeni, určitě její služby oceníme v průběhu roku – po malování, rekonstrukci.
Máte doma páru?
Parní čističe slouží k rychlému úklidu bez chemie a mají mnohostranné využití – dostanou špínu z podlahy i ze spár mezi dlaždičkami v koupelně, z koberců a čalounění.
Odstraní mastné skvrny, zašlý prach a zničí mikroorganismy, stačí naplnit zásobník v přístroji vodou a přístroj zapnout do zásuvky. Do několika minut se připraví pára. Špína se dostává do nádoby s vodou, kterou po úklidu vylijeme do odpadu.
Kupujeme-li parní čistič, hlídáme si jeho výkonnost, opotřebování kartáčů, typy nástavců a speciálních utěrek. Může být vybavený jednou nebo dvěma komorami. Na výstupu pracuje s tlakem, který slouží k vypuštění páry (obvykle 3,2 baru u menších přístrojů, u větších 4 bary nebo více). Běžný topný příkon je 1500 W až 1800 W, pára má unikat z přístroje rychlostí kolem 170 km/h.
Na výstupní trysce se teplota pohybuje kolem 100 °C, nemusíme se ale bát, že se opaříme. Pára rychle chladne, zhruba 50 cm od hubice je její teplota již jen 40 °C. Některé přístroje umožňují kontrolu množství a ohřevu páry.
Co dokážou čistidla
Mastnotu s prachem známou z kuchyňského prostředí odstraníme odmašťovadly s alkoholem, alkalickými prostředky. Z dřevěného povrchu je dostaneme lešticími oleji, včelími vosky, mýdlovými čističi s oleji. Vždy doleštíme hadříkem z mikrovlákna, sklo jelenicí.
Na vodní kámen platí voda s octem, kondicionéry obnovující anticalcovou vrstvu nerezových a skleněných povrchů. Vodou s octem nebo přípravky s alkoholem myjeme okna.
Pěnovými čistidly, sypkými šampony ošetřujeme koberce nebo kůži a koženku, potahy. Na větší znečištění čalounění nebo perského koberce raději povoláme odborníky.
Ceny profesionálů
(orientační v Kč/m2)
Mytí oken včetně parapetů 10 až 25 korun
Parkety a jiné dřevěné podlahy (mytí, voskování a leštění) 40 až 60 korun
Dlažba, mramor, žula, PVC, tvrdé povrchy 8 až 15 korun
Mytí podlah kotoučovým strojem 15 až 20 korun
Konzervace podlah 53 korun
Schody (dlažby, mramor, žula, PVC) 15 až 25 korun
Impregnace dlažby 70 až 90 korun
Čištění koberců suchou technikou od 20 korun
Čištění koberců mokrou technikou od 14 korun
Čištění čalouněné sedačky dvojdílné 150 až 200 Kč/kus