Článek
Přestože dům je poměrně velký – společenská zóna v přízemí, tři ložnice v patře a dvě koupelny – vše důležité stihli v poměrně krátkém termínu.
V únoru a březnu vyhledali firmy a připravili harmonogram prací, další dva měsíce trvala rekonstrukce a koncem května se stěhovali. Dům byl obyvatelný, i když všechno nebylo hotové, ale to už se zvládlo za pochodu.
Výhodou bylo, že hostitelka je se synem na rodičovské dovolené a měla čas se rekonstrukci věnovat. Ať už vyhledávání firem, či výběru materiálů. Hostitelé také měli štěstí na firmu Nabastav, která se podílela na stavebních pracích v domě.
Nové dlažby i obklady
Nejdůležitější byla rekonstrukce koupelen. „Měli jsme jasno v tom, že koupelna v přízemí bude mít provozní ráz a velká koupelna v patře bude tzv. rodinná,“ vysvětluje hostitelka a podotýká, že si realizační firmu našla na internetu úplně náhodou.
Vizualizaci koupelen včetně praktických rad připravili odborníci, ale dlažby, obklady, barevné kombinace i zařizovací předměty si vybírali hostitelé sami. Zvolili ze tří variant tu, která je oslovila nejvíce.
Jedinou překážkou v návaznosti stavebních prací byl balkón, kam zatékalo a který se musel odizolovat. Koupelnu a kuchyň pod ním bylo nutné vysušit, a tedy na týden přerušit práce, aby se mohly udělat podlahy. To bylo jediné zdržení.
Původně byla v přízemí velkoformátová dlažba, kterou odstranili, a do propojeného obývacího prostoru nechali položit plovoucí dřevěnou podlahu – ořech.
Proměna koupelen
V koupelnách byla špatně provedena vodoinstalace. V původním projektu se počítalo s jiným rozmístěním zařizovacích předmětů, lze ale konstatovat, že vše bylo uděláno tzv. horkou jehlou. Limitující pro stavební firmu bylo umístění sprchových vaniček. Ve spodní koupelně se udělal stupínek kvůli odtoku vody, nahoře se odtok vody křížil s rozvody topení v podlaze.
V koupelně dole byl prázdný prostor, dělaly se tu nové rozvody vody a opravovala se stoupačka, aby fungovala pračka a sušička.
V koupelně nahoře byly původně černé obkladačky i vana, což bylo pro rodinu se dvěma dětmi nepřijatelné. Vše se vybouralo a na řadu přišly nové rozvody vody, odpad, obklady a dlažba.
„Tím, že je to relativně malá místnost, šli jsme do světlé barvy. Měli jsme jasné požadavky: dvojumyvadlo, vanu kvůli dětem, manžel zase trval na sprchovém koutě,“ vysvětluje hostitelka.
Sázka na mozaiku
Hostitelé vsadili v obou koupelnách na mozaiku, která je stálicí v koupelnovém designu. Už proto, že ji lze kombinovat s materiály různých velikostí i barev. Mozaika v obou koupelnách se dobře doplňuje s velkoformátovými obklady i dlažbou.
Ať už se použila v ploše, nebo decentně v jemných pruzích, interiér obou koupelen vždy opticky rozjasnila. Kromě toho je kvalitní mozaika praktická na údržbu a dostatečně odolná, což je další důvod, proč jí hostitelé dali přednost.
Stručný přehled nákladů
STAVEBNÍ PRÁCE: 55 016 Kč
vyzdívky, penetrace, štuky a malby, příprava ostění pro dveře, vyzděná vanička vč. izolace
VODOINSTALACE: 39 230 Kč
kompletní rozvody a kompletace instalací, výměna stoupačky odpadu, přesuny vodoměrů
ELEKTROINSTALACE: 16 595 Kč
nové rozvody v drážkách, kompletní koncové prvky, kompletace, revize el.
OBKLADY: 40 489 Kč
montáže spojené s obkládáním a skladbou obkladu
SANITA: 10 170 Kč
montáže spojené se zařizovacími předměty, Geberit, zástěny, doplňků atp.
TOPENÍ: 6902 Kč
montáže spojené s přesazením stávajících a osazením nových topných těles, jejich rozvodů a kompletací
DODÁVKA VYBAVENÍ: 0 Kč
dlažba, obklady a vybavení dodáno zákazníkem
REŽIJNÍ POLOŽKY: 5052 KČ
doprava, příprava atp.
CELKEM vč. 15 % DPH: 199 472 Kč
PODLAHY: 60 212 Kč
materiál dodal zákazník, montáž dřevěné třívrstvé plov. podlahy, vč. kompletní přípravy podkladu