Článek
Bezpečný spánek
V blízkosti dětské postele nenecháváme hořící svíčky a hřející světelné zdroje - zejména ne u dětí, které vyžadují během spánku lehké přítmí.
U patrové postele dbáme na bezpečný žebřík, postel můžeme opatřit zábranou. Přenosné zábrany instalujeme nejlépe v místě horní poloviny těla dítěte. Zábrany se nejčastěji vyrábějí z kovové konstrukce, mají polohovací mechanismus.
Rizika v prostoru
Rozkládací ohrádky vytyčí prostor batoleti pro lezení. Ohrádka zatarasí balkónové dveře nebo krbová kamna. K volnému, bezpečnému pohybu přispěje branka instalovaná ve dveřích místnosti, nebo při vstupu na schodiště.
Branky jsou nenápadné, vyrábějí se z průhledných materiálů. Většinu typů roztáhneme na více rozměrů, snadno je složíme.
Bezpečná podlahová krytina neklouže, v opačném případě dáme dítěti bačkory či ponožky s brzdnou gumou na chodidlech. Koberec volíme zátěžový s krátkým vlasem (max. 1 cm), kusový podložíme protiskluzovou podložkou.
Jsou-li součástí dětského pokoje schůdky, opatříme je brzdnou páskou, neklouzavým povrchem.
V zápalu hry se děti snadno zraní o rohy nábytku, mohou na sebe i převrhnout skříň. Na rohy nábytku ve výšce dětské hlavy umístíme speciální krytky.
Skříně, monitor opatříme pásem proti překlopení, který připevníme k zadní straně zařízení a ke zdi, u televize k zadní hraně nábytku, na kterém stojí. Spodní část noh stolu a lehčích stoliček opatříme gumou, která jejich pohyb po nárazu zbrzdí.
Použijeme-li speciální uzávěr klíče, zabráníme dítěti, aby si samo odemklo dveře. Pohne sice uzávěrem, ale klíč se otočí pouze navenek, v zámku zůstane ve stejné pozici.
Díky mechanismu dvojitého zamykání mohou dospělé osoby bez problému použít zámek stisknutím a otočením uzávěru, který vyhovuje většině typů klíčů od domu.
Okna pod kontrolou
Riziko pádu z okna snížíme na minimum zarážkami fixujícími pootevřené okno. Dítě ho nemůže otevřít ani si skřípnout prsty. Do posuvných oken i dveří instalujeme zarážky znemožňující jakoukoli manipulaci do boku.
Při nákupu stínicí techniky do dětského pokoje sledujeme u výrobku splnění tří ČSN EN norem, které platí od 1. 9. 2014. Hlavní je ČSN EN 13120 upravující zajištění bezpečnosti dětí před uškrcením ve smyčkách, které se mohou tvořit u ovládání vnitřních žaluzií.
Jaká je třeba sledovat rizika? Malé děti se mohou uškrtit ve smyčce z vytahovacích šňůr, řetízků, pásků a vnitřních šňůr, které ovládají výrobek. Šňůry proto odstraníme z dosahu malých dětí, nesplétáme je dohromady a ujistíme se, že nejsou zkroucené a nevytvářejí smyčku.
Všechny výrobky interiérové stínicí techniky instalované v místech, kde se předpokládá výskyt dítěte ve věku 0-42 měsíců, musí mít od 1. 9. 2014 ochranné prvky a označení s varovným upozorněním jak na samotném výrobku, tak na jeho obalu, a to v českém jazyce.
Pozor na prstíky
Na zásuvky dáme speciální krytky, takže dítě nemá šanci do nich strčit vodivé věci.
Skříňky a zásuvky, v nichž by si mohlo skřípnout prst, ošetříme pojistkami.
Univerzální pojistky dvířek se dají umístit i na dvoukřídlé dveře. Použít můžeme zarážky z pružné pěny, které se nasadí na okraj dveří. Dveřní panty přikryje samolepicí zábrana připevněná na veřejích. Vydrží na místě po dlouhou dobu.