Hlavní obsah

Dopřejte terénu v zahradě dynamiku

Právo, Karolina Černá

Zahradu oživíme zatravňovací dlažbou, okrasnou stěnou, schodištěm, pěšinami i dekorativními pokrývkami záhonů. Vnesou do ní krásu a pohyb, navíc jsou velmi praktické.

Foto: TopStone

Povrch kamenného koberce Kréta oceníme u pěšin, pojízdných ploch i v okolí bazénu.

Článek

S venkovní dlažbou zabraňují mj. vzniku blátivých ploch po dešti, odvádějí vodu, chrání trávník před pošlapáním tam, kde toužíme po hustém zeleném porostu. Zpevníme jimi svah a usnadníme přístup do vyvýšené části pozemku.

Na rozdíl od hrubých úprav terénu vyžadujících pomoc odborníků a těžké techniky zvládne tyto finální instalace téměř každý kutil.

Klíčový je promyšlený koncept jejich typu a rozmístění, aby ladily s domem i jeho okolím. Neopomíjíme pokyny výrobců ohledně zajištění všech vrstev, správné pokládky dlažby, chodníků a dostatečné stability pochozích i opěrných stavebních prvků!

Dlážděné plochy

K větším dlážděným plochám patří příjezdová cesta k domu, která je v optimálním případě situována stranou zahrady. Bývá odolná a mrazuvzdorná, vjezdy a parkoviště zvládnou zatížení vozidly.

Betonová dlažba vyniká výběrem klasických i atypických tvarů, od malých kostiček po velkoformátové desky, skládáme z nich dekorativní mozaiky.

Ačkoli beton dokáže svým vzhledem napodobit kámen, dřevo i cihlu, dlažba ze slinuté keramiky v mnoha barevných provedeních neztrácí na oblibě, zejména na terasách a u bazénu.

Foto: Hornbach

Z keramické dlažby Flairstone Wood imitující dřevěná prkna jsou krytiny terasy a venkovní kuchyně, tvoří i nášlapné stupínky na drenážní nosné vrstvě. Cena od 797 Kč/m2.

Cihle z vypalované hlíny to sluší v blízkosti venkovského stavení, okolo studně, hodí se pro cesty a pěšiny.

Nejpřirozenějším materiálem pro zahradu je přírodní kámen, nejlépe z dané lokality. Některé firmy ho těží v tuzemských lomech, nejčastěji pískovec, žulu, a v břidlicových dolech. Kameníci surovinu dále opracovávají na klasické formáty i velkoformátové desky, dlažbu.

Vsadit můžeme ale i na bezespárové kamenné koberce ze směsi speciálního pojiva a přírodních kamínků rozmanitého druhu.

Zelená vpřed

Kombinaci přírodního trávníku a pevné dlažby vytvoříme zatravňovací dlažbou z plastu či betonu. Podobá se roštům/mřížkám a uplatníme ji při tvorbě větších ploch u nájezdů, mezi záhony, pro cesty v zahradě.

Nemusí být vždy zelená, vysypeme ji třeba štěrkem, štěrkodrtí, malými oblázky, mulčovací kůrou.

Foto: Hornbach

Zatravňovací plastovou dlažbu (50 x 50 x 3,9 cm) osejeme trávou, nebo vysypeme štěrkem a okrasnými kamínky. Rošt snese pojezd osobních aut, je mrazuvzdorný. Cena 436 Kč/m2.

Alternativu představuje zatravňovací rohož, která zpevní plochu pro chůzi, přičemž zachová svěží a zelený trávník.

Dalším šetrným řešením pro zatravněné i kamínkové prostory jsou nášlapné kameny, tzv. šlapáky, jejichž vzájemná vzdálenost pro příjemnou chůzi osob s odlišnou délkou kroku může být oříškem. V každém případě by měly být asi centimetr nad úrovní stávajícího trávníku, aby časem nezarostly.

Řešení pro svah

Jako výsadbové/zpevňovací kameny poslouží betonové tvarovky, hrající důležitou roli ve svazích s mírným sklonem a při odvodňování nadměrně vlhkých pozemků.

Výhodou je, že při jejich osazení květinami zároveň plní funkci truhlíků. Z tohoto důvodu betonové tvarovky často obsahují lávu či keramzit.

Foto: Diton

Svahové tvarovky z vibrolisovaného betonu vhodné do vysokého svahu. Vyniknou jako dekorační zídky, dělicí okrasné stěny i květinové nádoby.

Bonusem zídek z betonových bloků je dokonalé statické provázání, mohou být pravoúhlé, zakřivené, kopírující terén.

K výstavbě opěrné zídky využijeme i kámen, máme však na paměti stabilitu stavby, sklon a vlastnosti svahu!

Výškový předěl v terénu vyřeší zahradní schody/stupně, nejlépe z kamenných či betonových monolitů. Neměly by být kluzké ani za deště, rozhodující je jejich sklon, správné a pevné uložení. Řešením je i litý betonový základ obložený keramickým nebo kamenným obkladem.

Lemování ploch

Obrubníky podle výšky slouží jako zdicí prvek nebo na olemování vyvýšeného záhonu, nejčastěji oddělují trávník od pochozí plochy, záhonu.

Vedle výrobků z betonu jsou v oblibě neviditelné obrubníky z pružných kovových či plastových dílců instalovaných do výšky povrchu, takže nenarušují ráz zahrady, přitom oddělují a zpevňují i zakřivené hranice dvou ploch.

Foto: Hornbach

Mulčovací kůra omezuje růst plevele a odpařování vláhy z půdy. Od zámkové dlažby ji odděluje betonový obrubník.

Stejnou, ovšem estetičtější funkci plní palisády, odolné betonové, kamenné i na povětrnostní podmínky choulostivější dřevěné. Vizuálně vyčleňují záhon z okolního prostoru. Při vyšším zatížení, např. ve svahu, je k jejich stabilizaci nutná betonová výplň. Směrem ke kopci ještě za palisádou postavíme dodatečnou zátarasu ze střešní asfaltové lepenky.

Pokrývky záhonů

Půda se v divoké přírodě udržuje v kondici pod příkrovem spadaného listí, jehličí, kryjí ji těla rostlin, tlející organismy a kůra. I záhonům prospívají a sluší rozličné pokrývky.

Pod mulčovací kůrou půda vysychá jen pozvolna, usídlují se pod ní organismy zvyšující její úrodnost, ztěžuje růst plevele. Bohužel hnije. V tomto směru je odolnější lávový mulč z vulkanických hornin, jehož zrnitá struktura brání záhon proti pošlapání a snižuje riziko napadení šneky.

Dekorativní štěrk je ideální pro pokrývky záhonů s výraznými efekty střídáním barev a velikostí zrn.

Zkuste gabiony
Drátěné koše/klece naplněné kameny pro svou bytelnost oplocují objekty, vyniknou i jako zídka s popínavými rostlinami zajišťující soukromí u bazénu, mohou lemovat záhony. Postavíme je rychle a snadno, jednotlivé stavební části se dohromady spojí několika úchopy a bez použití nářadí. Na pohledovou plochu se někdy používají přírodní kameny, dovnitř se sype recyklovaná stavební suť.

Anketa

Dělali jste si terénní úpravy zahrady sami?
Ano, dali jsme si s tím práci.
78,5 %
Ne, raději jsme to svěřili firmě.
6,6 %
Zrovna je provádíme.
6,5 %
Čeká nás to, ale asi oslovíme firmu.
4,9 %
Nemáme zahradu.
3,5 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 2550 čtenářů.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Související témata:

Související články

Inspirativní příběh lesní zahrady

Každá zahrada, která je milovaná, je prostě nádherná! Láskyplnou péči umí majitelům vrátit svým jedinečným půvabem. Pojďte s námi navštívit jednu takovou...

Výběr článků

Načítám