Článek
Nejpoužívanější barvy a sprejové laky na ocelové, železné, litinové a hliníkové plochy jsou antikorozní, řadu z nich využijeme na dřevo i plasty.
Je dobré rozlišovat, zda je potřebujeme na velké či menší pokrytí a jakým způsobem jsou plochy určené k nátěru zatěžované.
Čím se řídit při nátěrech dřeva, kovů a dalších ploch |
---|
Jak pečovat o dřevěná okna |
Čeho se vyvarovat při natírání kovových předmětů |
Kvalitní nátěr ochrání kov před rzí |
Výběr nátěru
Jako základní podklad většinou fungují alkydové barvy. Některé produkty, například polyuretanové barvy, díky složení lépe odolají vlhkosti, snesou vysoké mechanické zatížení.
Dalším výrobkům nevadí velmi vysoké teploty, takže jimi bez obav ošetříme kamna, kouřovod, starší zahradní gril. Pro představu, teplota při topení v kamnech či grilu dosahuje v průměru 200 °C, žáruvzdorné barvy zvládnou nárazovou teplotu až 700 °C, dlouhodobě zvládají 350 °C.
Trendem jsou samozákladující barvy, tzv. jednošichtovky, jejichž hlavní výhoda spočívá v kombinaci základní a vrchní barvy (2 v 1), někdy i včetně mezinátěru (3 v 1), což představuje aplikační i časovou úsporu. Někoho název těchto barev může svádět k domněnce, že stačí pouze jeden nátěr. To je ale omyl.
Základní barvu sice můžeme vypustit, ale pro očekávanou životnost nátěru potřebujeme nanést dostatečně silnou vrstvu. V exteriéru to jsou aspoň tři nátěry, v interiéru postačí dva.
Ale i pro samozákladující barvy platí, že jejich použitím se základní barvou docílíme ještě odolnějšího antikorozního nátěrového systému.
Příprava podkladu
Kovové povrchy důkladně zbavíme rzi drátěným kartáčem nebo brusným papírem, neželezné kovy bílé rzi či měděnky a starých nesoudržných nátěrů. S hrubou rzí si poradí úhlová bruska i elektrická vrtačka s nástavcem.
Šetrné je otryskání speciální pistolí umožňující tzv. pískování, což se hodí při odstranění barev na rozsáhlejších plochách. Chemické odstraňovače nanášíme opatrně, necháme je působit po výrobcem určenou dobu. Uvolněnou barvu poté seškrábeme.
Následuje pečlivé odmaštění vodou ředitelnými odmašťovadly bez silikonových přísad, nepoužíváme běžné mycí prostředky na nádobí.
Při nátěrech nových, lesklých, pozinkovaných povrchů se kromě zdrsnění povrchu doporučuje i omytí podkladu 5% roztokem čpavkové vody s malým množstvím saponátu na odmaštění. Vzniklé pěně, která začne po chvíli šednout, dovolíme několik minut působit. Poté vše opláchneme a necháme zaschnout.
Pozor! S natíráním kovové plochy po úpravě podkladu neotálíme, obnažený kov je vysoce náchylný ke korozi. Chystáme-li se použít více plechovek s barvou, slijeme je do jedné nádoby a promícháme. Získáme tak jednotný odstín.
Postup při natírání
Před prvním nátěrem barvu dobře promícháme. Vhodným štětcem, ideálně s co nejvyšším obsahem přírodních štětin, rovnoměrně naneseme na poklad první vrstvu a necháme minimálně šest hodin schnout.
Délka schnutí nátěru je závislá na jeho tloušťce, povětrnostních podmínkách a teplotě. Čím vyšší je venkovní teplota, tím bude nátěr schnout rychleji.
Po úplném vyschnutí první vrstvy povrch lehce přebrousíme, zbrousit můžeme i následující mezinátěr. Stejným postupem se řídíme při druhém, případně třetím nátěru.
Aplikaci krycích hmot na velké plochy urychlují pístové stříkací systémy v podobě zásobníku a hadice s pistolí nabízející plošné horizontální i vertikální nastavení postřikových trysek.
Pozor! Vedle délky intervalu schnutí zmiňuje výrobce optimální podmínky pro nátěr kovů na etiketě produktu. Obvykle je to venkovní teplota do 25 °C. Pracujeme v závětří a ve stínu, vždy v rukavicích, s ochranou očí, úst a nosu.