Článek
Nejdříve je nutné dřevo ochránit před dřevokazným hmyzem a houbami, a to jak nové kusy, tak při renovaci staršího venkovního nábytku. Nejdůležitější je postarat se, aby dřevo nezačalo degradovat. To znamená, že musíte vybrat vhodnou barvu a dobře ji aplikovat.
Prvním krokem je mechanické odstranění starého nátěru, prasklin či závad. Poté dřevo ošetříte biocidní penetrací (fungicidní přípravek proti dřevokazným houbám a plísním) a nakonec ho dobře natřete. Jaké nátěry máte k dispozici? Můžete vybírat mezi několika variantami.
Lazury
Patří mezi nátěry estetické a oblíbené. Dělí se na tenkovrstvé a silnovrstvé. Hluboce pronikají do struktury dřeva a zvýrazňují jeho kresbu, obsahují vosk a oleje. Ručí za dlouhodobou ochranu proti vodě a UV záření, jsou stálobarevné, obsahují moderní typy pigmentů.
Na venkovní nábytek stačí tenkovrstvá lazura, která se aplikuje 2 až 3x a vždy po 20 minutách se zbytky setřou. Takový nátěr nepraská a vydrží tři až sedm let.
Výrobci zahradního nábytku sice dodávají kvalitní kusy, ale je lepší opravit malý defekt než čekat na rozsáhlé poškození nábytku.
Laky
Jsou dekorativní lesklé nátěry vysoce odolné vůči vlhkosti. Tvoří koncovou úpravu a ochranu dřeva, která zachová jeho přírodní kresbu a barvu. Působí také jako ochrana dřeva před nepříznivými vlivy počasí nebo před mechanickým opotřebením.
Rozlišujeme laky syntetické nebo vodou ředitelné, lesklé, polomatné, matné, transparentní. Vrchní vrstva tvoří ochranu dřeva.
Přírodní olejové lazury a barvy
Účinně chrání venkovní dřevěné plochy. Vsakují se hluboko do pórů dřeva, dokonale přilnou k povrchu a neloupou se, ale pozvolna se vypařují a sprašují. Po určité době je snadno přetřete bez broušení.
K dostání jsou základní oleje, bezbarvé lazury, stálé olejové barvy i lazury s pigmenty, které chrání dřevo před slunečním zářením a s ním spojeným zašednutím.
Přírodní olejové lazury a barvy lze použít i na vlhčí dřevo. Výborně se hodí k ošetření srubových nebo roubených staveb, dřevěných fasád, zahradních domků, pergol aj. Navíc s nimi můžete pracovat i za nižších teplot, ale jen za suchého počasí.
Oživují povrch, způsobují hedvábný lesk, zvyšují odolnost dřeva proti vodě, a proto se hodí i na venkovní nábytek, podlahy a terasy.
Emaily
Tyto základní přilnavé a lehce brousitelné či vrchní krycí nátěry s vysokou mechanickou odolností se aplikují na okna. Zcela zakryjí strukturu a barvu dřeva, koupit se dají v lesklém či matném provedení, jsou vodou ředitelné.
Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
Starý nátěr odstraní:
Odstraňovač starých nátěrů je směs organických rozpouštědel, který se používá k likvidaci starých vrstev nátěrů na dřevu, kovu (kromě hliníku) nebo kameni. Odstraňuje olejové, alkydové, latexové, syntetické, nitrocelulózové a dvousložkové nátěry.
Vibrační bruska nebo horkovzdušná pistole.
Víte, že...
K dřevěným stavbám a konstrukcím patří ploty, obklady, pergoly, altány, které jsou vystaveny slunci, vlhkosti, dřevokazným houbám a plísním a dalším nežádoucím vlivům. Mají-li dobře sloužit, ochraňte je kvalitním nátěrem!
Opravy nátěrů se řídí obecnými pravidly a postupy. Dřevo renovujte včas. Odstraňte z povrchu nečistoty, obruste vrstvu původního nátěru a dřevo. Pak odstraňte prach, očistěte a vysušte.
Základ ochrany dřeva tvoří impregnační insekticidní a fungicidní nátěr, který je nezbytnou povrchovou ochranou všech druhů dřeva. Uchovává vlastnosti dřeva a prodlužuje jeho trvanlivost. Impregnuje dřevo před dřevokaznými houbami a hmyzem.
Po penetraci se dřevo natře bezbarvým lakem, lazurou nebo krycím nátěrem. Odborníci doporučují lazuru. Bezbarvý lak má kratší životnost a hůře se opravuje. Krycí nátěr zase schová přirozenou kresbu dřeva.
Také bezbarvý lak vyžaduje bezpodmínečně penetraci napouštědlem s biocidními přísadami. Aplikuje se tak dlouho, dokud dřevo saje. Poslední vrstvu tvoří kvalitní bezbarvý lak s UV absorbérem a dodržuje se postup doporučený výrobcem.
Ploty, obklady a pergoly vyniknou po aplikaci tenkovrstvé lazury. Snadno se aplikuje i opravuje, má dostatečnou životnost, navíc stačí povrch očistit a jedním nátěrem oživit.
S měnící se teplotou a vlhkostí dřevo pracuje, proto je žádoucí pružný nátěr. Dva tenké nátěry jsou z důvodu pružnosti lepší než jeden silný.
Také pod krycí nátěr patří penetrace, na ni základní a vrchní nátěr, případně tzv. jednovrstvá barva. Je výhodná zvlášť při opravách, kdy se ušetří jeden nátěr.