Článek
K zásadnímu snížení tepelných ztrát a nákladů na vytápění přispěje zateplení objektu včetně střechy. S tím jde ruku v ruce i výměna starých oken.
„Během zateplování fasády tak ušetříte čas, peníze a vyhnete se zbytečným starostem. Při dodatečné montáži oken totiž může dojít k poškození nové fasády i jejího zateplení,“ upozorňuje Pavel Kašpar ze společnosti Vekra.
Ctěte styl, zlepšete izolaci
Původní okna dodávají starým stavbám jedinečný ráz. Svými vlastnostmi se však s těmi moderními nemohou srovnávat. „V zimě propouštějí studený vzduch, případně jimi zatéká. Hůře izolují venkovní hluk. Okenní křídla a rámy mohou být zkroucené, takže jdou špatně zavírat,“ vyjmenovává Milena Tomčíková z firmy Vekra.
Dodává, že při výběru nových oken do starého domu je určitě dobré ctít jeho vizuální styl, a to z pohledu materiálů, členění, velikosti oken.
Jednotlivé materiály se z hlediska tepelné izolace příliš neliší, záludnější otázkou je zasklení.
Jak správně usadit okna
Lidé žijící v rušnější lokalitě očekávají od oken ochranu před zimou/teplem a před hlukem.
„Projektantovi či dodavateli oken je potřeba sdělit, o jaký druh hlukové zátěže jde. Jinou frekvenci totiž má kolejová a jinou silniční doprava. Podle toho se dá zvolit vhodné sklo, jeho tloušťka a materiál případné meziskelní fólie,“ uvádí Petr Sýs, technický manažer společnosti Deceuninck.
Přizpůsobte okna domu
Před samotnou montáží oken je nutné ta stará vybourat, což raději přenecháme odborníkům, při demontáži svépomocí by mohlo dojít k vybourání příliš velkého otvoru. Dalším krokem je správná příprava otvoru.
Celý otvor musí mít hladký a soudržný povrch bez nečistot, aby bylo možné okno správně usadit a následně ošetřit připojovací spáru mezi ostěním a rámem okna.
Zkuste prosklení navíc
Dovoluje-li charakter stavby radikálnější proměnu, umístíme místo zdi velkou prosklenou plochu. Velkoformátovým zasklením orientovaným na jih či západ lze totiž v zimě během slunečných dnů zdarma přitápět interiér.
Ve starém domě se dá instalovat prosklená stěna místo zdi, ale nesmí být v žádném případě použita jako nosný prvek stavby!
„Pokud má být některá stěna domu nahrazena proskleným prvkem, je nutné stavebně vyřešit a zhotovit konstrukci, která bude nosnou součástí stavby a do které se prosklené prvky pouze vsadí. Na tomto řešení by se měl v každém případě podílet statik, který takovou úpravu posoudí a zkontroluje výpočtem,“ vysvětluje Miroslav Culka, obchodní ředitel Dafe-Plast Jihlava.
Vybírat můžeme prosklenou výplň nejrůznějšího provedení, od okenní stěny po prosklenou fasádu. I na tyto prvky se vztahují statické požadavky, pokaždé se však počítá s tím, že veškeré statické a dynamické zatížení takové stěny se přenáší na budovu jako takovou, nikdy naopak.
Kouzlo světlovodu |
---|
Množství denního světla pronikajícího střešním oknem je závislé na jeho orientaci a velikosti okenního otvoru. Střešní okna nabízejí osvit jen ve své blízkosti. Do vzdálenějších koutů světlo nepřivedou. Světlovody pro šikmé i ploché střechy to díky své konstrukci umějí. Přirozené světlo jimi projde i do těch nejtmavších částí objektu: rodinnému domu stačí světlovod o průměru 25 cm s délkou 5 m. Poslouží k prosvětlení chodeb, koupelen, šatny či schodiště. |
Anketa
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.