Článek
Při malování jsou důležité i zakrývací fólie, plachty a rouna, jimiž ochráníme nábytek a podlahu. Jsou k dostání v mnoha provedeních a rozměrech.
Dále potřebujete lepicí a krepové pásky, které upevní zakrývací fólie, ale také oblepí rámy oken, zásuvky, vypínače, radiátory, zárubně i lišty podlahy. Oblepování provádějte pečlivě, výrazně vám to ulehčí následný úklid.
Čím se řídit při nátěrech dřeva, kovů a dalších ploch |
---|
Jak pečovat o dřevěná okna |
Čeho se vyvarovat při natírání kovových předmětů |
Kvalitní nátěr ochrání kov před rzí |
Příprava podkladu
Nejdříve je třeba zjistit, kolik kilogramů barvy budete potřebovat, a tudíž vypočítat plochu, kterou budete natírat. A pak prozkoumejte, v jakém stavu a kvalitě je podklad, tedy zdi a stropy.
Kvalitu zjistíte snadno. Namočíte váleček, přejedete s ním několikrát po stěně. A když se původní nátěr nalepí, musíte ho seškrábat.
Nejdříve stěny navlhčete mokrou malířskou štětkou nebo houbou, a poté všechny vrstvy oškrábete malířskou škrabkou. Potřebovat budete pravděpodobně i tmely a štuky.
Hrubě očištěný podklad prohlédněte, zaměřte se na prasklinky, vypouklá místa a vyspravte je. Pak odstraňte skvrny a nečistoty.
Před malováním interiéru nepodceňte přípravu
Příprava podkladu končí penetrací. Ta se používá na zpevnění různorodých podkladů a ke sjednocení savosti. Také zvyšuje přilnavost nátěrů, nová barva tedy lépe kryje.
K dispozici je penetrace univerzální, hloubková a fungicidní. Hloubková proniká do nitra povrchu a fungicidní patří tam, kde se vyskytuje plíseň.
A teď už barvička!
Určitě chcete mít pravidelnou barevnou vrstvu. A tak vždy namočenou barvu otřete přes stírací mřížku. Rovnoměrně se rozprostře a pak ji lze rovnoměrně nanášet na stěnu.
Malířské práce začínejte na stropě. Všechny barvy a přechody natřete plochým štětcem, a to tak, že barvu nedotáhnete až do kraje. Teprve poté ji naneste přímo na okraj. Docílíte přesných hran, protože štětec lépe přilne k povrchu.
Čištění nářadí
Během krátkých přestávek odkládejte váleček na obrácené víčko nádoby s barvou. Při delší přestávce vložte malířské náčiní do igelitového sáčku a uzavřete ho. Po ukončení práce malířské náčiní důkladně opláchněte vodou.
Poté plochy natřete válečkem. Pracujte vždy způsobem „mokrý do mokrého“, to znamená, že předběžný nátěr štětcem nesmí před zahájením práce s válečkem zaschnout.