Článek
Lazury
Brání pronikání vody do dřeva a ochrání ho před rozmary počasí, blokují UV záření. Používají se na kvalitní hezké dřevo, kdy zvýrazní jeho vzhled a strukturu. Tenkovrstvá lazura nezanechává na povrchu dřeva film, zcela se vsakuje do jeho vrchní vrstvy. Lze ji aplikovat na vlhčí a méně vyschlý materiál, např. na ploty. U čerstvého dřeva s vlhkostí nad 20 % ale raději počítáme s předchozím napouštěcím nátěrem. Silnovrstvou lazuru zvolíme, vyžadujeme-li pružnou houževnatější vrstvu na namáhaných plochách. Aplikujeme ji na venkovní dveře, okenice, okna, podbití, obložení domů, tudíž na prvky, které již svoji velikost podle vlhkosti a teploty nemění. Práce s lazurami je snadná, avšak obnovovací nátěr musíme opakovat častěji.
Laky
Bezbarvý lak je transparentní nátěrová hmota, jež zanechá na natíraném povrchu ochranný film a brání žloutnutí. Barevný lak překryje kresbu dřeva. Mírnou nevýhodou laků je, že při poškození musíme zbrousit a zrenovovat celý povrch najednou. Venkovní lak upotřebíme k nátěrům štítů, dveří, okenních rámů, zahradního nábytku, dřevěných obložení, pergol nebo plotů.
Barvy
Krycí barvy povrch dřeva kompletně překryjí. Podobně jako silnovrstvé lazury je nanášíme jen na dokonale suchý materiál, což je zhruba 17 % vlhkosti. Krycí barvy na dřevo (většinou akrylátové) neobsahují rozpouštědla, jsou ředitelné vodou, nezapáchají.
Světlý versus tmavý odstín
- Čím světlejší finální úpravu dřeva zvolíme, tím kratší bude životnost natíraného povrchu. Důvodem je minimální obsah pigmentu, který jinak v dostatečném množství zabraňuje zešednutí a černání ošetřených ploch.
- Intenzivní tmavé odstíny kumulují v krátké době velké množství tepla. Mnohem rychleji tudíž mění svůj objem, dřevo tím více pracuje a je náchylné k prasknutí.
- Chceme-li dosáhnout kompromisu mezi estetickou a technickou stránkou věci, zvolíme odstíny např. dubu, ořechu, kaštanu.